GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-03-2021 15:57   Güncelleme : 20-03-2021 15:57

Türkiye İlk İmzacısı Olduğu İstanbul Sözleşmesinden Geri Çekildi

Kamuoyunda ‘’İstanbul Sözleşmesi’’ ile bilinen ‘’Kadına Yönelik Şiddet ve Aile Şiddetinin önlenmesi ve bu mücadeleye yönelik Avrupa Konseyi Sözleşmesi’’ Cumhurbaşkanının aldığı karar neticesinde Türkiye bakımından feshedildiğini bildirdi.

Türkiye İlk İmzacısı Olduğu İstanbul Sözleşmesinden Geri Çekildi

Türkiye İlk İmzacısı Olduğu İstanbul Sözleşmesinden Geri Çekildi

Kamuoyunda ‘’İstanbul Sözleşmesi’’ ile bilinen ‘’Kadına Yönelik Şiddet ve Aile Şiddetinin önlenmesi ve bu mücadeleye yönelik Avrupa Konseyi Sözleşmesi’’ Cumhurbaşkanının aldığı karar neticesinde Türkiye bakımından feshedildiğini bildirdi. 11 Mayıs 2021 yılında imzaya açılan ve 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi yürürlüğe girmişti. İstanbul Sözleşmesi adı altında binen ‘’Kadına Yönelik Şiddet ve Aile içi Şiddetin önlenmesi ve Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden Resmi gazetede yayımlanarak, 3718 sayılı kanun ile Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul sözleşmesinden çekildiğini bildirildi.

İstanbul Sözleşmesi Kararı Resmi Gazetede Yayımlandı

Resmi Gazete’nin bugün ki verilerinde yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararında, şu ifadeye deyindi:

‘’Türkiye Cumhuriyeti 11 Mayıs 2011 Tarihinde imzalanarak 10 Şubat 2012 yılında ki 2012/2816 Bakanlar Kurulu kararının alınması ile onaylanan ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile içi Şiddetin Önlenmesine yönelik Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin TC tarafından feshedilmesi, Cumhurbaşkanın kararnamesi’nin 3’üncü maddesi gereğince karar verildi’’

 

Başkalarına Özenip Taklit Etmeye Gerek Yok

Cumhurbaşkanı yardımcı Fuat Oktay, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının alınması üzerine’’  Türk kadınları toplumda saygınlığını hak ettiği seviyeye gelmesi adına verdiğimiz mücadeleyi geleneksel olarak ileri noktalara taşımak gayreti içerisindeyiz.  Bu yüce görevde çareyi dışarıda aramaya gerek yoktur. Bunun çözümü özümüzde mevcuttur’’ ifadelerini kullandı.

 

Zehra Zümrüt Selçuk’tan Mesaj

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama da ‘’2002 yılından bu zamana Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’de bulunan tüm kadınlarımızın siyasi, ekonomik ve sosyal yaşamda katılımını desteklemek için önemli faaliyetleri hayata geçirdik. Anayasamız başta olmak üzere, iç mevzuatımızın bulunduğu durumu düzenledik. En önemlisi de Hukuk sistemimiz ihtiyaç doğrultusunda hayata geçirebilecek kadar güçlüdür’’ açıklamalarında bulundu.

 

CHP’den Tepkili Yanıt

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ‘’Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açık iradesi yok sayılarak ve hukuksuzlukla feshedilen İstanbul Sözleşmesi’nin mantığı: kadınların ikinci sınıf muamelesi yapılarak devam ederek, öldürülsün. Yapılan tüm kötülüklere rağmen İstanbul sözleşmesini tekrardan geri getiriceğiz!’’ ifadelerini kullandı.