GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-02-2021 22:37   Güncelleme : 06-02-2021 22:46

Türkiye’de Boşanma Oranları Artıyor

TÜİK verileri ve yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de boşanma oranları artıyor. Resmi verilere göre ülkemizde evlilik oranlarında azalma görülürken, boşanma oranlarında ise artış görüldü.

Türkiye’de Boşanma Oranları Artıyor

haberust.com TÜİK verileri ve yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de boşanma oranları artıyor. Resmi verilere göre ülkemizde evlilik oranlarında azalma görülürken, boşanma oranlarında ise artış görüldü.

TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre evlilik oranları yüzde 3 oranında azalmaya başladı. Yine resmi kurum verilerine göre boşanma oranlarının ise, önceki yıllara göre yüzde 10 oranında arttığı görüldü.

Türkiye'de 25 bine yakın yabancı gelin bulunurken, yabancı gelinler arasında Suriyelilerin fazla olduğu dikkat çekici bir ayrıntı olarak yer alıyor. Diğer taraftan ise Türk kadınları evlilik için, alman erkeklerini tercih ediyor. İşte tüm detayları ile Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri...

En Çok Evlilikler Kilis'te En Az İse Gümüşhane'de Yapılıyor

Nüfus sayısına göre yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre, evlenme hızı en fazla Kilis’te olurken evlenme hızının en yavaş olduğu illerin başında ise Gümüşhane’ye geliyor. Kilis'te iç savaştan kaçan Suriyelilerin fazla olması sebebiyle, evlenme oranlarının fazla olduğu tahmin ediliyor.

Kilis'ten sonra sırayla Adıyaman ve Aksaray evlenme hızının en fazla arttığı iller arasında yer alıyor. Diğer yandan evlenme hızının en yavaş olduğu iller arasında Gümüşhane ilk sırada yer alırken, Gümüşhane’yi Bayburt ve Kastamonu izliyor.

Düğünler En Fazla Temmuz ve Eylül Aylarında Yapılıyor

Şayet bu aylar ramazan ayına denk gelmiyorsa, Türkiye'de evlilikler genellikle temmuz ve eylül aylarında yapılıyor. Bu ayları ise sırayla ağustos ve nisan ayları izliyor. Evliliklerin en az yaşandığı aylar ise aralık ve şubat ayları olmak üzere kış ayları izlemektedir.

Kadınlarda Ortalama Evlenme Yaşı 24 Erkeklerde İse 27

Geçtiğimiz yılların istatistiklerine göre kadınlarda evlenme yaşı ortalama olarak 24 olurken, erkeklerde ise ortalama evlenme yaşı 27 ile 28 arasında değişiyor. Ortalamaya göre evliliklerde yaş farkının ise 3 yaş olduğu ortaya çıktı.

Yaş farkının en fazla olduğu iller ise Kars, Ağrı ve Muş olarak belirlendi. Ortalama olarak evliliklerde yaş farkının en az olduğu iller ise Kastamonu, Karabük, Elâzığ, Malatya, Zonguldak, Ankara, Şırnak, Samsun ve Hakkâri olarak öne çıkıyor.

Yabancı Evliliklerde Durum Oldukça Farklı

Türkiye'de yabancı gelinlerin başını Suriyeli gelinler çekiyor. Bugüne kadar Türk erkeklerinin 25 bine yakın yabancı kadınla evlilik yaptığı istatistiklerde yer alırken, yabancı gelin sıralamasında Suriye ilk sırada, Azerbaycan ise ikinci sırada yer alıyor. Yabancı gelin sıralamasının 3. Sırasında ise alman gelinler bulunuyor.

Türkiye'de yabancı damatlarını sayısı ise 5000 civarında olurken, bunların başında Almanlar yüzde 34 ile ilk yer alıyor. Diğer yandan ikinci sırada Suriyeli damatlar bulunurken, Avustralya ise yabancı damat sıralamasında 3. Sırada yer almaktadır.

Boşanmaların Yarısı Evliliğin İlk 10 Yılında Gerçekleşiyor

İstatistiklere göre Türkiye'de boşanma oranları artarken, boşanmaların yarıdan fazlasının evliliğin ilk 10 yılı içerisinde gerçekleştiği görüldü. Buna göre evliliğin ilk 5 yılında boşanan kişilerin sayısı sıralamanın başında yer alırken, ikinci sırasında ise 6 ile 10 yıl arasında evli kalan kişilerin boşandıkları görüldü.

Bu iki veriyi topladığımızda boşanmaların yüzde 60'tan fazlasının, evliliğin ilk 10 yılında gerçekleştiği görülüyor. Bir yıldan daha az evliliklerin bitmesi yüzde 3 oranında görülürken, 10 yılı aşan evliliklerde boşanma oranlarının gittikçe azaldığı görülüyor.