GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-03-2021 15:01   Güncelleme : 26-03-2021 20:05

Türkiye’nin 3 İlinde Şaşırtıcı Bitcoin Dolandırıcılığına Yönelik Operasyon Yapıldı!

İstanbul merkezli olarak 3 ilde düzenlenen BTC dolandırıcılığına yönelik operasyonlarda, 8 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. İstanbul Siber Suçlar Mücadele Şube Müdürlüğü bir yatırım şebekesini çökertti.

Türkiye’nin 3 İlinde Şaşırtıcı Bitcoin Dolandırıcılığına Yönelik Operasyon Yapıldı!

İstanbul Siber Suçlar Mücadele Şube Müdürlüğü bir BTC şebekesine yönelik çarpıcı bir operasyon gerçekleştirdi. İstanbul’da merkezli olarak 3 farklı ilde düzenlenen operasyonlarda, 8 kişi gözaltına alındı. Şebekenin, yatırım amaçlı bir dijital para sistemini inşa ettikleri ve internet üzerinden insanları yüksek kar kazandırma vaadiyle kandırdıkları açıklandı.

Kullanıcı Hesaplarını Boşattılar!

İstanbul merkezli olarak 3 farklı ilde yakalanan 8 kişinin, dijital bir yatırım şirketi üzerinden kullanıcılar edindikleri tespit edildi. Bu kullanıcıların ise hesaplarına yatırdıkları paraları bloke ederek boşalttıkları tespit edildi. İstanbul Siber Suçlar Mücadele Şube Müdürlüğü vatandaşları bugün uyardı ve internet üzerinden kripto para ile kazanç sunma vaadiyle direkt iletişime geçen kişilerin dikkate alınmaması gerektiğini belirtti.

Dolandırıcılıkta 12 Milyon Değerinde BTC Transferi

Kişiler için başlatılan söz konusu soruşturma kapsamında, İstanbul merkez olmak üzere 3 ilde eş zamanlı operasyon yürütüldü. Polis ekipleri dolandırıcıların kurmuş olduğu sisteme dahil olan çok sayıda vatandaşın hesaplarındaki toplam 12 milyon lira değerindeki BTC’nin dolandırıcıların hesaplarına transfer edildiğini tespit ettiler.

BTC Dolandırıcılığına İlişkin Operasyonda 8 Kişi Yakalandı!

Kullanıcıların Bitcoin’lerini çalarak kendi hesaplarına aktaran kişilerin 8’i yakalandı. Ekibin 9 kişiden oluştuğu belirtildi. Diğer şüphelenin yakalanması için titizlikle çalışmaya devam ediliyor. Şüphelilerin birinin firari konumda olduğunu buna bağlı olarak vatandaşların dikkat etmesi gerektiği belirtildi. Firarinin yakalanması için bugün hala çalışmalar hızla devam ettiriliyor.  

Kullanıcıların Zararları Ne Olacak?

Şuan için 8 şüphelinin işlemlerine devam edildiği aktarıldı. Suç şebekesini nasıl kurdukları hakkında bilgiler alınacak. Diğer yandan hesaplarına aktarmış oldukları 12 milyon değerindeki BTC miktarın kullanıcılara geri iadesi hakkında nasıl bir yol izleneceği hakkında detaylar gündeme henüz yansımadı.

Bu miktarın dolandırıcılar tarafından harcanıp harcanmadığı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. İlerleyen süreçte gelişmelerin emniyet birimlerince paylaşılacağı belirtildi. Türk BTC yatırımcıları konuyu büyük bir merakla takip ediyor.