MAGAZİN
Giriş Tarihi : 15-04-2021 13:01   Güncelleme : 15-04-2021 13:01

Ünlü İş İnsanı Nusret'e 40 Milyon TL Telif Davası Açıldı

Dünya çapında bulunan et restoranları ile birlikte ünlü olan iş insanı Nusret Gökçe’ye önemli telif davası açıldı. Kamuoyunda kısaca Nusret diye bilinen Gökçe’ye ünlü tuzlama hareketi görselleri yüzünden telif davası açıldı. Miami’de bulunan restoranın duvarlarına resmini yaptırmış olan Gökçe, tasarımları peçetelik ve baharat gibi çeşitli alanlarda da kullanınca tasarımcı tarafından dava edildi.

Ünlü İş İnsanı Nusret'e 40 Milyon TL Telif Davası Açıldı

Ünlü tuzlama hareketi ile bilinen Nusret Gökçe, bu hareketinin yer aldığı görselleri tasarımcısından izinsiz bir şekilde restoranında bulunan tüm ürünleri üzerinde kullandı. Bu davranış sonrasında ise tasarımcı tarafından kendisine dava açıldı. Dava, ABD medyasının gündemine geldi.

İzinsiz Kullanım Yüzünden Dava Açıldı

Türkiye’de kısa sürede restoranları ile tanınır hale gelen ve yaptığı hareketlerle de ilgi oluşturan Nusret Gökçe, yurtdışındaki ilk şubesini ABD’nin Miami kentinde açmıştı. Restoranın tasarımlarının yapılması için William Hicks ve Josphe Iurato isminde iki tasarımcı ile anlaştı. Tasarımcılardan kendisini ünlü eden tuzlama hareketini resmetmesini isteyen Gökçe’nin bu isteğine tasarımcılar yanıt verdi ve tasarımlarının sadece duvarlarda kullanılması gerekçesiyle kendisine teslim ettiler.

Miami’deki restoranının duvarlarında kullanılan resimler, daha sonra Doha, Dubai ve New York’taki şubelerin duvarlarında da kullanıldı. Ancak tasarımlar sadece duvarlar ile sınırlı kalmadı ve tasarımlar peçete, menü, paket servis ve baharatlıklarla da kullanıldı. Tasarımcılar ise bu durum sonrasında hareket geçtiler.

40 Milyon TL Değerinde Tazminat İstendi

İzinsiz bir şekilde tasarımlarının kullanıldığı gerekçesiyle iki tasarımcı ise Manhattan Federal Mahkemesi’ne başvuru yaptılar. Telif hakkı davası açan tasarımcılar ise kendilerine 5 milyon dolar, yani yaklaşık olarak 40 milyon TL ödenmesini talep ettiler. Mahkemedeki belgelere göre ise tasarımcıların Nisan 2020 tarihinde eserlerinin kullanılmasının önüne geçmek için Gökçe ve şirkete bildirimde bulunmalarına rağmen sonuç çıkmadığı da belirtildi. Mahkeme ilgili delillerin toplanarak duruşmanın ileri bir tarihte görüşülmesine hüküm çıkardı. Davada adı geçen şubeler ise New York, Dubai, Abu Dhabi, Ankara, Etiler, Mykonos ve Bodrum Yalıkavak Marina olarak belirlendi. Dava sonrasında tasarımlar kaldırılsa bile tasarımcıların haklı bulunması halinde Gökçe tarafından kendilerine tazminat ödenebilecek.