GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-03-2021 14:22   Güncelleme : 27-03-2021 14:22

Ünlü İsimden Şok İddia: Atatürk'ü Arapları Rahatsız Etmemek İçin Sildiler! Araplar...

Devlet nişanı ve Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanları üzerinde bulunan Atatürk kabartmasının kaldırılmasına ilişkin karar Danıştay 10. dairesi tarafından bozuldu. Kabartmanın kaldırılmasının eksik düzenleme niteliğinde olduğunu belirten 10. daire verilen kararın hukuka aykırı olduğu sonucuna vardı.

Ünlü İsimden Şok İddia: Atatürk'ü Arapları Rahatsız Etmemek İçin Sildiler! Araplar...

15 aralık 2013 tarihinde yönetmelikte yapılan değişiklik ile Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı’nda bulunan kabartmalar kaldırılmıştı. Yapılan değişikliğe karşı dönemin Kamu-Sen Genel Başkanı olarak görev yapan İsmail Koncuk, Danıştay’a dava açtı. Koncuk’un başvurusu üzerine değişiklik konusu Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda görüşüldü. İtirazın haklı bulunduğu görüşme sonrasında devletin kurucusu ve kurucu değerlerinin simgesi olarak nitelendirilen Atatürk kabartmalarının nişanlar üzerinden kaldırılmasının haklı, somut ve kabul edilebilir bir nedeni bulunmadığı belirtildi. Danıştay 10. dairesinin aldığı karar ile nişanlarda Atatürk kabartmasının kullanılması öngörüldü.

Karar Düzeltme Aşamasında Bozuldu

Danıştay 10. Dairesi tarafından bozulan karar ile Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı’nda Atatürk kabartmasının kullanılması kararına varılmıştı. Alınan Karar, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından onaylanmış olmasına rağmen “ karar düzelt” aşamasında tekrar bozuldu. Kabartmaların Anayasanın temel felsefesi olarak anayasanın ilk bölümünde yer aldığının belirtilmesi geçmişin gururu, geleceğin umudu, birlik ve beraberliğin simgesi olarak nitelendirilerek nişanlarda kullanılması kararının bozulması ardından nedeni merak edilmeye başlandı.

Atatürk Kabartmasından Kim Rahatsız Oldu?

Kararın bozulması üzerine nedenleri araştırılmaya başlandı. Konuyla ilgili “kabartmalardan kim rahatsız oldu?” Ve “ Onanmış kararı değiştirecek hukuka aykırı bir şey mi buldular?” soruları dikkat çekti. Kararın andımızın kaldırıldığı dönem ile eş zamanlı olarak alınması ırkçılık tartışmalarını beraberinde getirdi.

Kararı Araplar İstedi İddiası Ortaya Atıldı

Arap liderlerin önemli nişanlar üzerinde Atatürk kabartmasından rahatsız olmuş olabilecekleri belirtilirken, Arap liderleri ve iş adamlarının rahatlatılması için kabartmaların nişan üzerinden kaldırıldığı iddiası ortaya atıldı. Konuyla alakalı olarak Milletvekili Mahmut Tanal, CB Yardımcısı Oktay’a Suudi Aarabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz’e verilen Devlet Nişanının geri alınması için herhangi bir çalışma olup olmadığını bir önerge aracılığı ile sordu.