MAGAZİN
Giriş Tarihi : 01-04-2021 14:05   Güncelleme : 01-04-2021 14:05

Ünlü Oyuncu Bergüzar Korel Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Ünlü oyuncu Bergüzar Korel hakkında sosyal medya uygulaması Twitter üzerinden adı üzerinden yapılan paylaşımlar gerekçesiyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek ya da aşağılama” suçu yüzünden soruşturma açıldı. Korel ise bu gelişmeler üzerine hesapların kendisine ait olmadığını belirterek kendi adını ve fotoğrafını kullanarak paylaşımda bulunanlardan şikayetçi oldu. Korel’in avukatı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi verdi. Dilekçede oyuncunun ünlü olması sebebiyle fotoğraflarının kolay bulunduğu ve yapılan paylaşımlarda bu fotoğrafların kullanıldığı ancak bundan kendisinin haberdar olmadığı belirtildi.

Ünlü Oyuncu Bergüzar Korel Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Kötü niyetli kimseler tarafından açılmış olan hesaplardan suç kapsamına girecek paylaşımlar yapıldığını belirten Korel’in avukatı, ünlü ismin sadece Instagram hesabı olduğunu ve başka mecralarda sosyal medya hesabının olmadığını ifade etti.

Twitter’a Şikayette Bulunuldu

Konuyla ilgili olarak 2020 yılının yaz aylarında Korel’e bir liste gönderildiği ve adına yönelik açılmış hesaplardan paylaşımlarda bulunulduğunun da belirtildiği açıklandı. Açılan hesapta Bergüzar Korel’in adı ve profil resminin kullanıldığı, yapılan paylaşımlar sebebiyle Korel’in bundan rahatsızlık duyduğu ve Twitter’a şikayette bulunulduğu fakat profilin kapatılmadığı da vurgulandı. Bu kapsamda Korel’in 21 Ağustos 2020 tarihinde, Instagram hesabından açıklama yaptığı ve herhangi bir Twitter hesabının olmadığının kamuoyuna açıklandığı da ifade edildi. Dilekçede yapılan açıklama gereğince Korel’in paylaşımlardan sorumlu tutulması gerektiği belirtildi.

Açıklamaya Rağmen Soruşturma Başlatıldı

Avukatı aracılığıyla söz konusu hesap ile herhangi bir bağının olmadığına yönelik dilekçe verilmesine karşılık savcılık Korel hakkında soruşturma başlattı. Yapılan paylaşımlar gereğince başlatılan soruşturma kapsamında Korel de “şüpheli” sıfatı ile ifadeye çağrıldı. Bu kapsamda dilekçede “Yapılan suçu Korel’in oluşturmadığı ve açık bir şekilde üçüncü kişiler tarafından yapıldığının açık oldu ve bu paylaşımları yapan kişi ya da kişilerin tespit edilmesi için bir an önce gerekli adımların atılması” talep edildi. Tespit edilecek kişi ya da kişiler hakkında ise başkasına ait kimlik ya da kimlik bilgilerini kullanmak, kişisel verileri hukuka aykırı şekilde ele geçirmek suçlarından dava açılması talep edildi. Ayrıca davanın Korel’in verdiği dilekçe kapsamında birleştirilmesi de talep edildi. Söz konusu hesaba ise henüz bir kısıtlama getirilmedi.