GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-03-2021 13:18   Güncelleme : 31-03-2021 13:18

Ünlü Oyuncu Nilüfer Aydan'a Cumhurbaşkanı'na Hakaretten Hapis Cezası

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlar yüzünden hakkında Cumhurbaşkanına hakaretten dava açılan ünlü oyuncu Nilüfer Aydan hakkında mahkeme kararı açıklandı. 80 yaşında bulunan oyuncuya hakaret kapsamında 11 ay 20 gün süreyle hapis cezası verildi. Yaşı göz önünde tutularak hapis cezası 5 yıl süreyle ertelendi.

Ünlü Oyuncu Nilüfer Aydan'a Cumhurbaşkanı'na Hakaretten Hapis Cezası

Asıl adı Aydan Canbula olan ve Nilüfer Aydan adıyla tanınan Türk sinemasının emektar oyuncusuna cumhurbaşkanına hakaretten 8 yıl 2 aya varan hapis istemi ile dava açılmıştı. Bu dava kapsamında Aydan hakkında mahkeme kararı belli oldu.

Cumhurbaşkanı Avukatı Cezanın Yerine Getirilmesini İstedi

Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen mahkeme kapsamında duruşmaya sanık Nilüfer Aydan ve avukatı katılırken, cumhurbaşkanını temsilen de cumhurbaşkanı avukatı duruşmada hazır bulundu. Şikayetçi avukatı Nilüfer Aydan’ın hakaret suçu yüzünden cezalandırılmasını talep ederken, sanığın avukatı ise yapılan paylaşımın siyasi bir eleştiri olduğu ve bunun hapis cezası gerektirmediğini belirtti. Duruşma esnasında söz alan Nilüfer Aydan da yaptığı paylaşımın siyasi bir eleştiri olduğunu belirterek sözlerini “Takdiri adalete bırakıyorum, beraatimi isterim,” şeklinde bitirdi.

Durumu değerlendiren ve karara bağlayan mahkeme Nilüfer Aydan’ı Cumhurbaşkanına hakaret suçundan ötürü 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme daha sonra hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını sağlayarak sanığın 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına karar verdi.

Sosyal Medyadan Paylaşımda Bulunmuştu

Davaya söz konusu olan olay ise Aydan’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlara dayanıyor. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanmış olan iddianamede Nilüfer Aydan’ın Facebook hesabı üzerinden 16 Temmuz 2016, 7 Ekim 2018 ve 13 Haziran 2018 ve 4 Kasım 2017 tarihlerinde paylaşımlarda bulunduğu belirtildi.

İddianame kapsamında Aydan’ın “zincirleme” olarak Cumhurbaşkanına hakaret ettiği ve bu yüzden 8 yıl 2 aya kadar cezalandırılması gerektiği talep edildi.

Aydan’ın iddianamede yer alan ifadelerinde ise Facebook hesabının kendisine ait olduğu ancak FETÖ’ye yönelik herhangi bir paylaşımının olmadığını ve teknolojiyi çok iyi kullanamadığını belirtti. Söz konusu olan paylaşımların hakaret değil, bir siyasi eleştiri olduğunu ve herhangi bir örgütün propagandasını taşımadığını da sözlerine ekledi.