MAGAZİN
Giriş Tarihi : 23-04-2021 12:00   Güncelleme : 23-04-2021 12:00

Ünlü Şarkıcı Reynmen'e Büyük Şok, Ne Olduğunu Anlamadı!

Youtube’da yapmış olduğu videolar ile kısa sürede üne kavuşan ve adından söz ettirmeye başlayan, daha sonra şarkıcılık kariyerini sürdüren Reynmen’e Twitter’dan şok geldi. Topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle ünlü şarkıcının hesabı askıya alındı. Reynmen ise bu duruma karşı şaşkınlığını gizleyemeden edemedi.

Ünlü Şarkıcı Reynmen'e Büyük Şok, Ne Olduğunu Anlamadı!

Gerçek adı Yusuf Aktaş olan Reynmen’in Twitter hesabı kapatıldı. Instagram üzerinden açıklama yapan Reynmen, Twitter hesabının askıya alınmış olduğunu duyurdu ve durum karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. “Nasıl ya,” notu ile yaptığı paylaşım kısa sürede yüzlerce yorum aldı.

Topluluk Kuralları İhlali Nedeniyle Hesabı Askıya Alındı

Twitter hesabının hangi gerekçe ile kapatıldığını açıklamayan Reynmen’in hesabının topluluk kuralları ihlali nedeniyle kapatıldığı tahmin ediliyor. Çünkü Twitter, Instagram, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya platformları takipçi sayısı ve hesabın sahibi kişi ne olursa olsun bu ihlaller konusunda oldukça katı şekilde davranıyorlar. Dolayısıyla bu kuralların ihlal edilmesi halinde hesap kapatılmış oluyor.

Geçen günlerde aynı durum ünlü Youtube fenomeni olan Enes Batur’un da başına gelmişti. Youtube’a video yükleme kısıtlaması getiren Batur, bu duruma karşı isyan etmiş ve böylesi bir kısıtlamanın haksız olduğunu belirtmişti. Batur “Sinir krizi geçireceğim gerçekten. 5 yıl önce yayınlamış olduğum bir video yüzünden ihtar aldım. Youtube’a video yüklemem yasaklandı. Bu sıkıntıyı çözmeye çalışacağım,” demişti.

Topluluk Kuralları İhlali Nedir?

Youtube, Twitter ve Instagram gibi çok kullanılan sosyal medya platformlarının belirlenmiş kuralları bulunuyor ve bu kuralların ihlali halinde hesaplar askıya alınıyor ya da tamamen kapatılıyor. Bu kuralların daha uygun ve herkesi kapsayacak şekilde platform deneyimi yaşatmak için olduğunu belirten markalar, ihlalde bulunanlara ise ayrım gözetmeden kısıtlama cezası verebiliyorlar.

Genelde hesapların askıya kapatılması ya da kapatılması için telif hakları ihlali, ırk, cinsiyet ve din ayrımı yapmak, yalan haber yaymak, hakaret içermek, başka kullanıcılar tarafından çok sayıda şikayet almak gibi durumlar etkili oluyor. Reynmen’in hesabının hangi gerekçeye dayanarak kapatıldığı henüz bilinmezken bu durumun paylaşmış olduğu videolardaki telif gerekçesi ile olabileceği iddia edildi. İlk uyarı kapsamında belirli bir süre kısıtlama getirilirken daha sonraki ihtarlarda hesap kalıcı olarak kapatılabiliyor.