MAGAZİN
Giriş Tarihi : 03-04-2021 11:01   Güncelleme : 03-04-2021 11:01

Ünlü Şarkıcı Sıla Hakkında Suç Duyurusu Yapıldı!

Ünlü şarkıcı Sıla hakkında, yine ünlü şarkıcı olan Davut Güloğlu tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Güloğlu’nun avukatı aracılığıyla yapılan suç duyurusunda 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Mitingi kapsamında 2016 yılında yapılan törene yönelik Sıla’nın sarf ettiği “Böyle bir şov içerisinde bulunmam,” ifadeleri gerekçe gösterilerek “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ya da aşağılama” suçundan suç duyurusu yapıldı.

Ünlü Şarkıcı Sıla Hakkında Suç Duyurusu Yapıldı!

Avukatı Fırat Sönmez aracılığıyla suç duyurusunda bulunan Güloğlu’nun dilekçesi Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na verildi. Suç duyurusu dilekçesinde FETÖ kapsamında yapılan 15 Temmuz darbe girişiminde 248 asker, polis ve vatandaşın şehit olduğu, halkın büyük desteği ile bu girişimin engellendiği ifade edildi. Darbe sonrasında yapılan mitinge de 5 milyon kişinin katılım göstermiş olduğu belirtildi.

Sıla’nın Cezalandırılması Talep Edildi

Verilen dilekçe kapsamında kamuoyu tarafından Sıla olarak bilinen ve asıl adı Sıla Gençoğlu olan kişiye, 4 Ağustos 2016 tarihinde mitinge katılıp katılmayacağı sorusu üzerine Sıla’nın “Hayır kesinlikle katılmayacağım. Darbe karşıtıyım ama böyle bir şov içinde yer almayacağım” şeklinde söylediği sözlerinden Güloğlu’nun derin üzüntü duyduğu ifade edildi. Sıla’nın konuşmasının toplumun her kesiminden tepkiler almış olduğu öne sürülerek Güloğlu’nun da söz konusu mitingde yer alanlardan birisi olduğu belirtildi. Dilekçe kapsamında Sıla Gençoğlu hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek ya da aşağılama” suçundan ceza talep edildi.

5 Yıl Sonra Gelen Dava

Dilekçenin verilmesi sonrasında mahkeme önünde açıklama yapan avukat Fırat Söylemez “Bugün yapmış olduğumuz suç duyurusunda Sıla’nın ibarelerinin halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek ve aşağılama olduğunu düşünerek suç talebinde bulunduk. İfade özgürlüğü temeldir ancak ifade özgürlüğü sınırsız değildir. Dilekçenin sonucunu bekliyoruz,” şeklinde konuştu. Davanın neden 5 yıl sonra açıldığına da değinen avukat Söylemez “Yargılanmanın yenilenmesine ilişkin yeni bir talepte bulunduk. Hukuk mahkemesine bakmakta olan hakim de yeni karar vermiş oldu. Bu kapsamda gerekçe yeniden oluşturuldu ve yeni aldığımız vekalet yüzünden yargılamayı da yenileme başvurusunda bulunduk. Söz konusu suç için zaman aşımı 8 yıl olarak beliriyor. Bu yüzden zaman aşımı süresi içinde suç duyurusu yapılmış oldu,” dedi.