MAGAZİN
Giriş Tarihi : 16-02-2021 07:56   Güncelleme : 16-02-2021 07:56

Uyanış Büyük Selçuklu Sultan Berkyaruk Kimdir? Berkyaruk Ne Zaman Öldü?

Son zamanlarda oldukça popüler olmayı başaran tarihi diziler geçmişimizden pek çok şahsiyeti bizlerle karşılaştırmaktadır. TRT 1 ekranlarında yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisi de son zamanların en popüler dizisi olmayı başardı. Dizide yer alan karakterler merak edilmektedir. Özellikle merak edilen Uyanış Büyük Selçuklu Sultan Berkyaruk Kimdir? Berkyaruk Ne Zaman Öldü? Diye araştırmaya başlandı. İşte, detaylar…

Uyanış Büyük Selçuklu Sultan Berkyaruk Kimdir? Berkyaruk Ne Zaman Öldü?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde merak edilen Sultan Melikşah’ın oğlu Berkyaruk kimdir? Terken Hatun ile bizzat savaşa giren Sultan Berkyaruk; 1081 ile 1104 yılları arasında yaşamıştır.

Sultan Berkyaruk Kimdir?

Haziran 1081 de İsfahan’da dünyaya gelen Berkyaruk, Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Melikşah’ın büyük oğludur. Annesinin aslı Selçuklulara dayanan Zübeyde Hatun’dur. Sultan Melikşah tarafından çok sevilen Berkyaruk, güçlü ve başarılı bir Meliklik dönemi yaşamıştır.

Veziri Nizamülmülk’ün de tavsiyesiyle de Sultan Melikşah, oğullarının en büyüğü olan Berkyaruk’u veliaht tayin etti. Melikşah’ın ani ölümünden sonra karısı Terken Hatun’u beş yaşındaki oğlu Mahmud’u sultan ilan ettirmek amacıyla her şeyi mubah sayarak harekete geçti. En sonunda halife muktedi-biemrillah’ı tehdit ederek Mahmud’u sultan ilan ettirip adına hutbe okutmayı başardı.

17 Ocak 1093 yılında İsfahan’ı kuşatan Sultan Berkyaruk, kuşatma altında zor durumdayken Terken Hatun haraç teklif etti. 500.000 dinarlık yüklü bir para vererek anlaşma sağlandı. Berkyarul’un anlaşmayı kabul etmesiyle kuşatma kaldırıldı. Yapılan anlaşmaya göre İsfahan ve Fars eyaletleri Berkyaruk’a tabi olmak kaydıyla Terken Hatun ile oğlu Mahmud’a bırakıldı. Rükneddin lakabını alan Berkyaruk, 3 Şubat 1094 yılında adına hutbe okutarak sultan ilan edildi.