MAGAZİN
Giriş Tarihi : 23-02-2021 22:42   Güncelleme : 23-02-2021 22:42

Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu Dizisi, son zamanların en popüler dizileri arasında yer almayı başarmış durumda. Dizide yer alan karakterler de seyirciler tarafından merak edilmeye başlandı. Bugün, Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun Kimdir? Sorunuzun cevabını vermek istiyoruz.

Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Baş Hatun Zübeyde ile ilgili detaylar merak edilmektedir. Bildiğiniz üzere Zübeyde Hatun, Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ın eşi ve Berkyaruk’un annesidir. Zübeyde Hatun’u oynayan Sezin Akbaşoğulları oyunculuk yaşamına Yine Başladılar şarkılarıyla başlamıştır. Sezin Akbaşoğulları, ATV ekranlarında yer alan Ağlama Anne dizisinde de Özlem karakterini canlandırmıştır.

Tarihte Zübeyde Hatun Kimdir? Zübeyde Hatun Nasıl Öldü?

Zübeyde Hatun Melikşah’ın gözdesiydi. Hal böyle olunca da Melikşah’ın üzerinde de etkisi büyükdü. 1081 yılında Berkyaruk’u doğuran Zübeyde Hatun, bir süre sonra kayınbiraderi Tacüddevle Tutuş isyan etti. Berkyaruk isyanı bastırıp amcasını öldürdükten sonra annesini yanına getirmek istedi fakat veziri buna karşı çıktı. Vezir karşı çıkınca Zübeyde Hatun, vezire karşı da kinlendi. Fakat bir süre sonra kinlendiği vezir Müeyyidülmül Zübeyde Hatun’u önce hapsettirdi hemen ardından da infazına karar verdi.