GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-04-2021 10:52   Güncelleme : 07-04-2021 10:52

Uzaktan Eğitimde Flaş Gelişme! Bu İller Uzaktan Eğitime Geçmiyor!

Ankara, Gaziantep, Eskişehir, Bursa, Malatya için eğitimde yeni karar alındı. Bu illerde okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı eğitim devam edecek. İlkokullar ise haftada iki gün okulda eğitim alacaklar.

Uzaktan Eğitimde Flaş Gelişme! Bu İller Uzaktan Eğitime Geçmiyor!

Pandemiye ilişkin risk haritasının değişmesi ardından yüz yüze eğitime ilişkin yeni kararlar gelmeye başladı. Yapılan açıklamalar kapsamında Gaziantep, Ankara, Bursa, Malatya, Eskişehir’de okul öncesi eğitim kurumları tam zamanlı okulda eğitime devam edecekler. İlkokullar ise haftanın 2 gününde seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze eğitim alacaklar. Geri kalan günler ise online eğitime devam edecekler.

Uzaktan Eğitim Kimler İçin Başlıyor?

Milli Eğitim Bakanlığının son açıklamaları kapsamında liseler için de yüz yüze eğitim konusunda nasıl bir yön alındığı belli oldu. Yapılan son güncellemeler kapsamında, ortaokul 5 6, 7. sınıflar ve lise hazırlık, 9, 10, 11. sınıflar için uzaktan eğitim başlıyor. İkinci bir karara kadar bu sınıflar için tam zamanlı uzaktan eğitime geçiş yapıldığı açıklandı.

Yüksek Riskli İllerde Kimler Yüz Yüze Eğitime Devam Edecek?

Uzaktan ve yüz yüze eğitim konusunda alınan yeni kararlar açıklanırken bir detaya dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Genel karar çerçevesinde haritadaki çok yüksek riskli iller de dahil olmak üzere liselere giriş sınavına katılım sağlayacak olan 8. sınıflar için haftada 12 ile 22 saat arasında yüz yüze eğitime devam edilecek.

12. Sınıflar Yüz Yüze Eğitime Devam Ediyor mu?

Yüz yüze eğitime haritada kırmızı renkli olan illerde ikamet etmelerine rağmen devam edecek olan sınıflar bulunuyor. 8. sınıflara ek olarak, üniversite sınavına hazırlanan 12. sınıflar ise haftada 16 ile 24 saat arasında eğitimi okulda alacaklar. Yüz yüze eğitim onlar içinde henüz sonlanmış değil. Bu saatler haricinde kalan derslere uzaktan eğitim modelinde devam edilecek.

Kurslar Cumartesi, Pazar Açık mı?

Yapılan yeni düzenlemede kurslar hakkında da detaylara yer verildi. 8. ve 12. sınıfların katılım sağladıkları kurslar, Cumartesi ve Pazar günleri de dahil olmak üzere yüz yüze eğitim kapsamında devam edecek. Diğer yandan lise mezunu öğrencilerinin katıldığı ücretsiz kursalar da Cumartesi ve Pazar günleri yüz yüze eğitime devam edebilecekler.