EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-04-2021 19:03   Güncelleme : 20-04-2021 19:03

Veriler Belli Oldu! Kredisiz Konut Satışlarında Zirve!

Covid-19 salgın sürecinin etkisi ile haziran ayının başında uygulanan düşük faizli konut kredisi kampanyalarının son bulması ile ipoteksiz konut satışları yükselmeye başladı. Faiz oranlarının yükselmesi ile peşin alımlara yönelen vatandaşlar,  mart ayında kredisiz konut satışlarının zirveye çıkmasına neden oldu.

Veriler Belli Oldu! Kredisiz Konut Satışlarında Zirve!

Küresel bir kriz olan Covid-19 salgınının ekonomik etkilerinden kaynaklı geçen senenin haziran ayında konut kredilerinde faiz düşüşüne gidilmişti. Konut kredisi faizlerini bu süreçte yüzde 0.75’e kadar gerilemesi ile ipotekli konut satışları tarihi zirve yaşamıştı. 130 binden fazla ipotekli satış ile kredili konut satışlarında en yüksek rakamlar görüldü. Bu dönemde toplam konut satışları içindeki payı zirveye çıkan ipotekli satışlar, kredi kampanyalarının son bulması ve faiz oranlarının yeniden yükselmeye başlaması ile geriledi. Konut kredisi faizlerinin yükselmesi ile beraber vatandaşlar peşin ya da senetli satışlara yönelmeye başladı.

Mart Ayında Konut Satışlarının Yüzde 80’i İpoteksiz Gerçekleşti

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, konut satışlarının ipotekli ya da ipoteksiz olarak gerçekleşmesinin belirleyen temel kritik noktanın kredi faizleri olduğunu açıkladı. Konur kredisi faiz oranlarının 1’in altında olması durumunda kredili satışların arttığını belirten Aşa, 1’in üzerinde faiz oranlarının ise kredisiz alımları arttırdığını açıkladı.

Mart ayında konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1.57 oranına kadar yükselmesi ile vatandaşlar peşin alımlara yöneldi. Nizameddin Aşa, mart ayında toplam 111 bin 241 adet konut satışı yapıldığını açıklayarak, yüksek faiz oranlarına rağmen konut talebinin yüksek olduğunu belirtti. Bununla beraber mart ayında gerçekleşen satışların yüzde 80’inin ise ipoteksiz satış olması dikkat çekti. Kredi faiz oranlarının yükselmesinden kaynaklı mart ayında satışların büyük kısmı peşin ya da senet ile yapıldı. İpotekli satışların payı toplam satış içinde yüzde 19’a kadar geriledi.

Faizlerin Yükselmesi Senetli Satışları Arttırdı

Emlak sektörü uzmanları kredili konut alımlarının vatandaşların ev sahibi olması konusunda büyük sıkıntı yarattığını belirtiyor. Konut almak için kredi çeken vatandaşların faizler nedeni ile geri ödemelerde büyük sıkıntı yaşadıklarını aktaran sektör temsilcileri bu nedenden senet ile alımların yükselmesini normal olduğunu belirtti.