EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-04-2021 19:14   Güncelleme : 03-04-2021 19:14

XRP Fiyatı SEC Davası Öncesine Geri Dönüş Yaparak Artışa Geçti!

Piyasanın önde gelen kripto paralarından XRP’nin fiyatı, 22 Aralık tarihinde açılan SEC davasından önceki fiyat değerine geri dönüş yaptı. Bugün içinde 0,64 dolar fiyata kadar ulaşan XRP dikkatleri çekti.

XRP Fiyatı SEC Davası Öncesine Geri Dönüş Yaparak Artışa Geçti!

XRP’nin fiyatının bugün SEC davası öncesinden sergilediği fiyat değerine geri döndüğü görüldü. Gün içinde 0,64 dolar seviyesini gören XRP yatırımcıların tekrar dikkatini çekti. TSİ 10.45’te 0.64 dolardan işlem gören XRP, 30 milyar dolarlık piyasa hacmine sahip oldu.

Borsalar XRP Listelemede Özgür!

XRP, geride kalan haftalarda duruşmada gündeme gelen haberler ile hareketlenmeye başlamıştı. 21 Mart tarihinde görülen duruşmada, SEC avukatı, borsanın değil sadece XRP ve Ripple iştiraklerinin yasa dışı olarak görüldüğünü belirtmişti. Avukatlar tarafından yapılan yorumlara göre, XRP’yi liste dışı eden borsalar, menkul kıymet yasalarını ihlal etmiş sayılmıyorlardı.

Bu gelişme ardından borsaların XRP’yi satmaya başlamaları halinde de yasa dışı bir işleme tabi tutulamayacakları haberi gündeme geldi. Bu gelişme ise XRP’nin kripto para borsalarında tekrar işleme gireceği umutlarını ve heyecanını yükseltti. Bugün XRP’de meydana gelen yükseliş ise Coinbase borsasından XRP’nin yeniden listeleneceğine dair gelişen dedikodunun sonucu olarak görülüyor.

Coinbase XRP’yi Listeleyecek mi?

Coinbase’in XRP listeleme işleminde somut bir adımı atması yönünde yapılmış her hangi bir kesin açıklama bulunmuyor. Sadece bir söylentiden ibaret olan gelişme dahi XRP fiyat artışına sebep verdi. Diğer yandan İsviçre kripto para borsaları arasında yer alan Lykke, liste dışı etme işlemi ardından karar değiştirerek XRP’yi tekrar işlem listesine aldı.

XRP Ne Zaman Güç Kazanabilir?

Yatırımcılar XRP için olumlu gelişmelerin yaşanması ardından XRP‘yi daha yakından takip etmeye başladılar. Özellikle dava sürecinden XRP’nin yararına gelişen açıklamaların fiyatları daha fazla yükseltmesi bekleniyor. Analistler ise Coinbase borsasının XRP’yi tekrar işleme alma durumunu düşünebileceğini belirtiyorlar. Eğer bu gibi bir tablo yaşanırsa XRP’nin eski gücünü geri kazanması bekleniyor.

Davada Son Durum Belirsiz!

SEC dava sürecine bakıldığında ise hala iki taraf içinde net bir yorum yapmak mümkün olmuyor. Her iki taraf farklı savunmalar üzerinden kendi haklarını koruma yoluna gidiyorlar. XRP geliştiricileri suçlamaların hiç birini kabul etmediklerini belirttiler.