EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-04-2021 12:06   Güncelleme : 15-04-2021 12:06

Yaşlılık Aylığı Alacaklara Müjde! Bayram İkramiyesi Maşlara Tanımlanacak!

2021 yılı için emekli maaşlarına bayram ikramiyesi aktarılacağı açıklanmıştı. 2021 yılında bayram ikramiyesinden aynı zamanda yaşlılık aylığı, ölüm aylığı, iş görememezlik aylığı alanlar da yararlanacaklar.

Yaşlılık Aylığı Alacaklara Müjde! Bayram İkramiyesi Maşlara Tanımlanacak!

2021 yılında bayram ikramiyelerinden kimlerin yararlanacağı açıkça belli oldu. Emekli maaşı alanlar bayram ikramiyelerinden yararlanacaklar. Buna ek olarak ölüm aylığı alanlar, iş görememezlik aylığı, yetim aylığı, yaşlılık aylığı, terörden zarar görmesi sebebi ile para yardımı alanlar bayram ikramiyesinden yararlanacaklar. Bu maaşların bazıları için tanımlanan ikramiye tutarının ne kadar olduğu ise henüz açıklanmadı.

İkramiye Tutarları Nasıl Belirlenecek?

Farklı maaş tiplerine verilecek olan ikramiye tutarının belirlenmesi hakkında iki farklı olasılık mevcut. 2018 yılından bu yana ölçülen enflasyon değişimi üzerinden veya 2020 yılından beri oluşan enflasyon değişim oranı üzerinden ikramiyeler hesaplanacak. Bu yüzden net bir tutar açıklanmadı. Sporcuların ve şehit yakınlarının da yararlandıkları maaşlara ikramiye ödemesi yapılacağı son olarak belirtildi.

Çift Maaşlılara İkramiye!

2021 yılında birden fazla maaş alımı yapan vatandaşlar her iki maaş içinde ikramiyeden yararlanacaklar. Yani 2021 yılı bayram ikramiyeleri çift maaş alanlar için çift ikramiye şeklinde sunulacak. Emekli aylığı ile birlikte vefat eden eşinin ölüm aylığından da yararlanan vatandaşlar, dosya üzerinden en fazla ikramiye ödemesine izin veren tutar üzerinden ikramiye alacaklar.

Dul ve Yetim Aylığı İkramiyesi Ne Kadar?

Dul ve yetim aylığı alanlar için ise özel bir detay aktarıldı. Dul ve yetim aylığı alanlar, sahip oldukları hisse oranına göre ikramiye ödemesi alacaklar. Örneğin eşinin vefatı ardından onun maaşının %50 hissesi üzerinden dul maaşı alanlar, %50’lik hissenin ödeme tutarı kadar da ikramiye alacaklar. Bu ikramiye bayram ikramiyesi olarak verilecek.

İş Gücü Kaybı Maaşında İkramiye

İkramiye tutarı açıklanan maaş çeşidi ise iş görememezlik maaşı oldu. Meslekte kazanma gücü kaybı %25 olarak belirlenen kişiler, kendilerine verilen maaşın %25’i kadar ikramiye alacaklar. Örneğin maaş 1.000 TL ise 250 TL ikramiye ödemesinden bayramdan önce yararlanılacak. Kişiler iş gücü kayıp oranlarını dikkate alarak maaş değerlerini hesaplayabilirler.