MAGAZİN
Giriş Tarihi : 31-03-2021 16:04   Güncelleme : 31-03-2021 16:04

Youtuber'a Hakaretten Yargılanan Okan Bayülgen Beraat Etti

Ünlü sunucu Okan Bayülgen’in sunup hazırladığı “Uykusuzlar Kulübü” isimli programda Youtuber olan Muhammet Çumanoğlu’nun bir videosunu yayınlayarak hakarette bulunduğu gerekçesiyle hakkında istenen 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasının talep edildiği davanın sonucu belli oldu. Mahkeme tarafından alınan kararda Bayülgen’in beraatine karar verildi.

Youtuber'a Hakaretten Yargılanan Okan Bayülgen Beraat Etti

Mahkeme tarafından verilmiş olan karara itiraz edilmesi durumunda kanun kapsamında normal yargılama usulüne geçiş yapılarak tekrar davada devam edebilecek.

Mahkeme Beraate Karar Verdi

Ünlü sunucu Okan Bayülgen hakkında hakaret iddiasıyla açılan dava İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Mahkeme, Bayülgen hakkında “sesli, görüntülü ya da yazılı ileti ile alenen hakaret” suçundan dolayı hazırlanan iddianameyi kabul ederek, suçun atılı niteliği yüzünden dosyada basit usulün uygulanmasına karar verdi.

Buna göre sanık Okan Bayülgen ve şikayetçi olan Youtuber Muhammet Çumanoğlu’na tebligat gönderen mahkeme tarafından iki tarafın da beyanlarını ve savunmalarını 15 gün içerisinde yazılı olarak vermeleri talep edildi. Tarafların beyan ve savunmalarının mahkemeye ulaşması sonrasında delil durumu ve savunma içeriklerine göre incelemelerini tamamlayan mahkeme, durumun suç unsuru taşımadığına ve Bayülgen’in beraat etmesi gerektiğine karar verdi. Karara itiraz edilmesi durumunda ise normal yargılama usulüne geçilerek dava devam edecek.

Dava Neden Açılmıştı?

Söz konusu davayı Youtuber Muhammet Çumanoğlu kişilik haklarına bir saldırı gerekçesiyle mahkemeye taşımıştı. Bayülgen ve Bayülgen’in program yaptığı televizyon kanalı hakkında suç duyurusu yapmıştı. Verilen dilekçe kapsamında Bayülgen’in sunduğu programda, Çumanoğlu’nun videolarından birisinin yayınlandığı, videolara daha sonra hakaret edildiği ve kişiyi küçük düşürdüğü gerekçesiyle suçlamalarda bulunuldu. Dilekçe kapsamında Çumanoğlu’nun avukatı “Söz konusu program kapsamında gösterilen ve ifade edilenler müvekkilimi rencide etmenin yanında kendisini çok zor durumda bırakmıştır. Hem çevresinde hem de Youtube kanalında kendisinin popülerliğini düşürmüştür,” ifadelerine yer vermişti.

Bayülgen ise yaptığı açıklamada “Kullandığım ifadelerin müşteki ile bir bağı olmadığı programın genel akışından anlaşılacaktır. Genel bir tanımlama yaptım ve şahsın videosu bu esnada yayınlanıyordu. Tanımlama genel ve soyuttur, kendisine yönelik değildir. Herhangi bir suç kastım da bulunmamaktadır,” şeklinde konuşmuştu.