GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-03-2021 16:31   Güncelleme : 27-03-2021 13:40

Yüksek Seçim Kurulu İl Milletvekili Sayılarını Açıkladı! Erken Seçim Gündemde Mi?

Yüksek Seçim Kurulu, son nüfus sayımı ardından her seçim kapsamında çıkarılacak yeni milletvekili sayılarını iller için ilan etti. İstanbul’dan vekil sayısı eskiden 98 kişi olarak çıkarken artık 97 vekil çıkarılacak.

Yüksek Seçim Kurulu İl Milletvekili Sayılarını Açıkladı! Erken Seçim Gündemde Mi?

Yüksek Seçim Kurulu, en son nüfus sayımına göre illerden seçimde çıkması gereken milletvekili sayılarının ne olduğunu duyurdu. Bu kapsamda daha önceden 98 milletvekili çıkarılan İstanbul’dan artık 97 milletvekili çıkarılabilecek. Diğer yandan bu açıklamanın yapılması ise erken seçime ilişkin soruları akıllara getirdi.

Erken Seçim Konuşmaları Gündemde!

MHP, AKP kongreleri, pandemi ardından daha fazla ağırlaşan ekonomik tablo, yargıda meydana gelen sıkıntılar ardından erken seçime ilişkin söylentiler hızla yayılmaya devam ediyor. Cumhur İttifakı’nda seçimin zamanı 2023 olarak esas alınsa da kulislerde erken seçim ile ilgili konuşmaların muhalefet tarafında olduğu da gündeme geliyor.

Kılıçdaroğlu Erken Seçim Çağrısı Yaptı!

Son olarak Kılıçdaroğlu erken seçim çağrısında bulundu. Bu gündeme bağlı olarak ise Yüksek Seçim Kurulundan bir karar geldi. Resmi gazetede bugün paylaşılan detaylara göre seçim vekilleri ve her seçim kapsamında çıkacak olan milletvekili sayısı yeniden ilan edildi.

Milletvekili İlanına İlişkin Düzenleme

2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu kapsamında, seçim çerçevesinde kaç vekil çıkarılacağının, genel nüfus sayım sonucuna bağlı olarak en geç altı ay içinde ilan edilmesi gerekecek. TUİK 8 Şubat tarihinde adrese dayalı nüfus kayıt sistemi bilgilerinin bildirilmesi ardından bir komisyon oluşturup ve 17 Mart’ta onaylamayı verdi. Bu onaylama için 40 gün süre verilmesine rağmen erken yapılan onay ise erken seçimi akıllara getirdi.

İllere Göre Yeni Milletvekili Sayıları

YSK’nın kararına göre, geçen sene 56.725 kişi azalan nüfusa sahip olan İstanbul’da artık 97 milletvekili çıkacak. Milletvekili sayısı azalan diğer bir il Bayburt oldu. Bayburt milletvekili sayısı 12’den 13’e düşürüldü. Tunceli’den çıkan 1 milletvekili sayısı ise 2’ye yükseltildi. Ankara, Bursa ve İzmir illerinde herhangi bir değişim olmadı. İstanbul 97, İzmir 28, Anakara 36, Konya 15 ve Antalya 17 milletvekili sayısı ile tabloda yer aldı.