EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-04-2021 17:02   Güncelleme : 13-04-2021 16:36

Ziraat Bankası’ndan GÜBRETAŞ’a Kredi Desteği

GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş.’ye ait olan Söğüt Maden Sahası’ndaki 3.5 milyon onsluk altın kaynağının ülke ekonomisine kazandırılmasına yönelik hazırlık çalışmaları başlıyor. Söğüt Altın Madeni Projesi’nin hazırlık aşaması için GÜBRETAŞ, Ziraat Bankası’ndan kredi alacak. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü, GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alparslan Çakar arasında hazırlık dönemine ilişkin iş birliği-kredi sözleşmesi imzalandı. GÜBRETAŞ hazırlık aşamasında Ziraat Bankası’ndan kredi desteği alacak.

Ziraat Bankası’ndan GÜBRETAŞ’a Kredi Desteği

2008 yılında GÜBRETAŞ sahasında keşfedilen maden işlemesi amacı ile öze bir şirkete devredilmişti. Söz konusu şirketin yükümlülüklerini yetine getirmemesinden dolayı anlaşma iptal edilmişti. 2019 yılın hukuki sürecin son bulması ile beraber söz konusu madenin tüm hakları GÜBRETAŞ Maden Yatırım A.Ş.’ye verilmişti. 3.5 ons altın olarak rapor edilen kaynağın ülke ekonomisine kazandırılması için çalışmalar başlıyor.

Söğüt Altın Madeni Projesi İle Altın Üretimi Yüzde 15 Artacak

Söğüt Maden Sahası’ndaki altın rezervinin ülke ekonomisine önemli katkı sağlaması bekleniyor. Yapılacak çalışmalar ve ülke ekonomisine sağlanacak katkı ile ilgili açıklama yapan Dr. Fahrettin Poyraz 2020 yılında 288 ton altın ithalatı ve 42 ton altın üretimi yapıldığını hatırlattı. Fahrettin Poyraz Söğüt projesinin hayata geçirilmesi ile altın üretiminin yüzde 15 oranında arttırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Fahrettin Poyraz sahaya yapılacak yatırımın 450 milyon dolar olarak öngörüldüğünü belirttiği konuşmasında madendeki tüm çalışmaların GÜBRETAŞ’ın kendi ekipleri ile gerçekleştirileceğini belirtti. Tam kapasite üretime geçilmesi ile 800 kişiye istihdam sağlanmasının hedeflendiğini belirten Fahrettin Poyraz projenin finansman öncesi hazırlık aşamasında Ziraat Bankası’nın kredi desteği sağlayacağını açıkladı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü: İhracat Odaklı Projelere Destek Vermeyi Sürdüreceğiz

GÜBRETAŞ ve Ziraat Bankası arasında yapılan söz konusu anlaşma ile ilgili bir açıklama da Ziraat Bankası Genel Müdürü Alparslan Çakar’dan geldi. Alparslan Çakar ihracat ve cari dengeye olumlu katkı sağlayacak her türlü projeye finansal destek vermeye hazır olduklarını, politikalarının ülke ekonomisine katkı sağlamak olduğunu belirtti. Çakar üretimde istikrara için çalıştıklarını da sözlerine ekledi.