Ağız Yarası Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Ağız Yarası Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Ağız yarası çeşitli şekillerde kendini belli edebilir. Genelde 1-2 gün içerisinde çıkar ve hızlı biçimde gelişir. Daha sonra birkaç gün içerisinde de iyileşir.

Ağız yarası en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisidir. Ağız ve yanakların iç kısımlarında, diş etlerinde, dilde, dil altında ve damak bölgesinde ortaya çıkan mukozal hasarlar kişinin yaşam konforunu düşürür. Zaman zaman yaralar iltihap kapabilir ve şişliğe neden olabilir. Bu durumda aft adını alır.

Ağız içinde meydana gelen yaralar uçuk tarzı virüslere bağlı olarak gelişebileceği gibi enfeksiyon kaynaklı ya da sert besinlerin tüketilmesi kaynaklı da olabilir. Oldukça fazla rastlanan bir sağlık problemi olmakla birlikte belirtileri, nedenleri ve tedavileri de farklı farklıdır.

Ağız Yarası Belirtileri ve Nedenleri

agiz-yarasi-belirtileri-ve-nedenleri

Ağız yarası çeşitli şekillerde kendini belli edebilir. Genellikle 1-2 gün içerisinde çıkar ve hızlı biçimde gelişir. Daha sonra birkaç gün içerisinde de iyileşir. Bütün bu süreç içinde ağız yarası ile alakalı en bariz belirtiler şunlardır:

· Ağız içinde kızarık biçimde görünen yaralar,

· Yaralı bölgelerde iltihap,

· Yara bölgesinde şişkinlik oluşumu, ağrı ve hassaslaşma,

· Yaralı bölgede ağrı ve batma hissi. Bunun sonucunda da konuşmada, çiğnemede zorluk yaşama,

· Diş fırçalama sırasında acı,

· Boğaz ağrısı,

· İştah azalması,

· Ateşlenme.

agiz-yarasi-belirtileri-ve-nedenleri-2

Ağız yarası ile ilgili en çok merak edilenlerden birisi neden olduğudur. Aslında ağız yarası neden olur sorusunun net bir yanıtı yoktur. Günlük yaşamdaki en ufak nedenler ya da çok büyük hastalıklar ağız yaralarının meydana gelmesine neden olabilir. Bununla birlikte en yaygın nedenler şunlardır:

· Yemek yeme sırasında ya da konuşma esnasında dili, yanakları ya da dudakları ısırma,

· Aşırı sıcak yiyecek, içecekleri dikkatsizce tüketimi sonucunda oluşan ağız yanıkları,

· Diş fırçalama esnasında çok sert fırçalamak. Diş ipiyle diş etlerinin tahrişine neden olmak,

· Kahve, çikolata, yumurta, çilek, kuruyemiş ya da baharatlı yiyeceklere karşı gıda hassasiyeti,

· Çinko, B12 vitamini, folik asit ya da demir eksikliği,

· Bazı bakterilere karşı ağız dokusunda alerjik sorunlar yaşama,

· Günlük yaşamdan kaynaklanan aşırı stres, duygusal bozukluklar,

· Regl döneminde kadınların hormonal değişiklikler yaşaması,

· Birçok tahılda yer alan glütene karşı duyarlılık. Diğer adıyla çölyak hastalığı,

· Ülseratif kolit, crohn hastalığı gibi bağırsak iltihapları,

· Behçet hastalığı,

· Bağışıklık sistemini baskı altına alan AIDS, HIV gibi hastalıklar.

Görüldüğü gibi ağız yarası nedenleri oldukça çeşitlidir ve her ağız yarası ciddi hastalıkların işareti olmayabilir. Bununla birlikte sürekli tekrarlayan veya uzun süre geçmeyen ağız yaralarında dikkatli olunmalı, ciddi hastalıkların semptomları olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

agiz-yarasina-ne-iyi-gelir

Ağız yarası çok ciddi hastalıkların semptomu değilse 1-2 hafta içinde geçmesi beklenir. Bu süre zarfında da ağrı, acı hissi oluşur. Yaralı sürecin daha rahat ve hızlı atlatılabilmesi için çeşitli destekler alınabilir. Özellikle şifalı bitkiler acı ve ağrılarda yardımcı olacaktır. Ada çayı oldukça etkilidir. Ada çayını demledikten sonra ılık şekilde tüketebilir, yaraların daha hızlı iyileşmesini destekleyebilirsiniz. Hatta ada çayını içerken gargara şeklinde bütün bir ağız içinde kısa süre bekleterek içmeniz etkisini arttıracaktır.

agiz-yarasina-ne-iyi-gelir-2

Sumak ağız yarası için faydalıdır. Sumağı kaynatıp soğuttuktan sonra ağız gargarası yapabilirsiniz. Böylece iyileşme süreci daha da hızlanacaktır. Doktorunuzun tavsiye edeceği çeşitli kremler de olacaktır. Bu kremler ağrıların hafiflemesinde ve kızarıklıkların iyileşmesinde etkilidir.

Eğer ağız yarası iltihaplıysa steroid jel kullanılabilir. Jel yardımıyla iltihap giderilecek, iyileşme süreci hızlanacaktır. Ağız yarası kanser kaynaklıysa tedavi için ilk olarak biyopsi yapılmalıdır. Biyopsi sonucuna göre cerrahi müdahale ya da kemoterapi tercih edilebilir. Özellikle 1-2 haftadan uzun süren, sürekli tekrarlayan ağız yaralarında mutlaka doktorunuza muayene olunuz.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.