Trafik Cezası Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Trafik Cezası Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Şoförlerin en çok merak ettiği sorulardan birisi: “Trafik cezası ödeme işlemleri nasıl yapılır?” sorusudur. Peki, trafik cezaları ödeme seçenekleri nelerdir?

Eve, okula ya da işe giderken daha hızlı ve konforlu bir şekilde istenilen noktaya ulaşma noktasında araç sahibi olmak en efektif yöntemlerden birisidir. Yoğun şehir trafiğinde tıklım tıklım otobüslerin içerisinde seyahat etmektense araç kullanma rahatlığını yaşamak ve sağlıklı bir şekilde yolculuk yapmak herkesin isteğidir. Fakat, günlük hayatın akışı her zaman istendik şekilde ilerlemez. Gün içerisinde seyir halindeyken birçok kazaya şahitlik ettiğimiz ya da kaza yaptığımız anlar olmaktadır. Yorgunluk, dikkatsizlik gibi sebepler trafik kazası riskini artırmaktadır. Kimse bir başkasının ya da kendisinin hayatını tehlikeye atacak durumlar yaşamak istemez. Bu yüzden sürücülerin sürüş sırasında uykusunu almış şekilde yola çıkması, dikkatli olması, trafik kurallarına hakim olması ve bu trafik kurallarına uyması gerekmektedir. Bunlar olmazsa, kaza yaşanmasa bile bazı trafik cezalarıyla karşı karşıya kalabiliriz.

Şoförlerin en çok merak ettiği sorulardan birisi: “Trafik cezası ödeme işlemleri nasıl yapılır?” sorusudur. Peki, trafik cezaları ödeme seçenekleri nelerdir?

· PTT’den Trafik Cezası Ödemesi

· Online Trafik Cezası Ödemesi

· Bankada Trafik Cezası Ödemesi

· Vergi Dairesinden Trafik Cezası Ödemesi

· İnteraktif Vergi Dairesinde Trafik Cezası Ödeme

PTT’den Trafik Cezası Ödemesi

internetten-trafik-cezasi-odeme

Trafik cezası ödeme yöntemlerinden birisi PTT şubelerine giderek ödeme yapmaktır. PTT şubelerinden kimliğiniz ve aracınıza ait bilgilerle kolayca ödeme yapabilmektesiniz. PTT kurumu trafik cezası ödemeleri için sadece nakit ödeme seçeneğini bizlere sunmaktadır. Kredi kartı ile ödemeler için PTT bu hizmeti sağlamamaktadır.

İnternetten Trafik Cezası Ödeme

Ödeme zorunluluğu bulunan trafik cezalarını bulunduğumuz ortamdan kolayca yapabilmeniz mümkündür. www.turkiye.gov.tr internet adresini tıkladıktan sonra ekrana gelen “Sisteme Giriş” butonuna tıkladıktan sonra T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmelisiniz. Ekranınızdaki “Hizmetler” butonundaki “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı” seçeneğini tıklamalı, buradaki işlemler kısmından ‘Ceza Sorgulama’ sekmesini seçmelisiniz. Burada sizden istenilen bilgileri girdikten sonra aracınız için ödenmesi gereken herhangi bir trafik cezası varsa ekranda görebilirsiniz. Eğer ödenmesi gereken bir trafik cezası varsa,

· E-devlet sitesine giriş yapın.

· Giriş yaptıktan sonra ekrandaki ‘Hizmetler’ sekmesinden ‘Gelir İdaresi Başkanlığı’ seçeneğini tıklayın.

· Ekranınızdaki ceza ödeme yazısına tıkladıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ana sayfasına yönlendirileceksiniz.

· Sizden istenilen bilgileri doldurduktan sonra anlaşmalı olduğunuz banka / kredi kartlarıyla ödeme yapabilirsiniz.

Vergi Dairesinde Trafik Cezası Ödeme

vergi-dairesinde-trafik-cezasi-odeme

Vergi dairesinden trafik cezası ödeme yapmak istiyorsanız sizlere en yakın olan ya da istediğiniz herhangi bir vergi dairesine gitmeniz yeterlidir. Vergi dairelerinde trafik cezası ödemesi için kimlik numaranız ve aracınıza ait plaka bilgileri yanınızda olmalıdır. Vergi dairelerinde ödeme yaparken yalnızca nakit ödeme yapabilirsiniz. Trafik cezası ödemelerini kredi / banka kartıyla gerçekleştirmek isteyen vatandaşlarımız Gelir İdaresinin bir hizmeti olan İnteraktif Vergi Dairesi hizmetini kullanarak ödeme yapabilmektedir. Peki, İnteraktif Vergi Dairesi’nde ödeme nasıl yapılır?

İnteraktif Vergi Dairesi’nde Trafik Cezası Ödeme

pttden-trafik-cezasi-odemesi

Rahatlıkla, istediğiniz internete erişebileceğiniz her yerden araçlarınıza kesilen trafik cezalarını ödeyebileceğiniz diğer bir yöntem İnteraktif Vergi Dairesi’nde trafik cezası ödemedir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sürücülerin işlerini kolaylaştırma için sunulan bir hizmet olan İnteraktif Vergi Dairesi adresine giriş yaparak işlem yapabilirsiniz. “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” seçeneğine tıkladıktan sonra aracınızın plaka bilgilerini ve T.C. kimlik numaranızı girmelisiniz. Hakkınızda çıkartılan tüm trafik cezası ödeme tutarlarına erişebilir, trafik cezalarınızı kredi / banka kartı bilgilerinizi girerek ödeme yapabilirsiniz.

Bankada Trafik Cezası Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden, trafik cezası ödemesi için hangi banka şubelerinden yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 23 tane anlaşmalı banka bulunmaktadır. T.C. kimlik numaranızla birlikte anlaşmalı bankalardan birine giderek hızlı bir şekilde trafik cezası ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.