Koronavirüs Bitiyor! Ocak Ayı İçinde Tüm Yasaklar Kalkacak!

Koronavirüs Bitiyor! Ocak Ayı İçinde Tüm Yasaklar Kalkacak!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının ocak ayı içinde bitebileceği konuşuluyor. Danimarka'nın önde gelen bulaşıcı hastalıklar uzmanı Tyra Grove Krause, salgının bitişi hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu…

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkili olan ve ülkemizde on binlerce can alan koronavirüs salgınında sona gelindiğine dair iddialar ortaya atıldı. Ocak ayı itibarıyla koronavirüsün Omicron varyantına ve salgın sürecine dair dikkat çekici açıklamalar yapıldı. Danimarka'nın önde gelen bulaşıcı hastalıklar uzmanı Tyra Grove Krause, 100’den fazla ülkede tespit edilen Omicron varyantına ilişkin umut verici açıklamalar yaptı.

Krause, yeni varyant sebebiyle vaka sayılarının ocak ayı sonuna kadar hızla yükselip şubat ayından sonra düşüşe geçeceğini kaydetti. Ocak ayı sonuna gelindiğinde toplumun büyük bir çoğunluğunun Omicron varyantına karşı bağışıklık kazanacağını söyleyen bulaşıcı hastalıklar uzmanı, “Koronavirüs pandemisi 2 ay içinde bitebilir” açıklamasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Türkiye’de de vatandaşları umutlandıran açıklamaların sahibi olan bilim insanı ayrıca Omicron varyantı yüzünden hasteneye yatış riskinin Delta varyantındakine göre iki kat daha düşük olduğunu vurguladı.

Omicron Etkisini Kaybediyor

115047256-whatsubject.jpg

Danimarka Devlet Serum Enstitüsü'nün baş epidemiyologu Tyra Grove Krause, yaptıkları yeni araştırmanın sonuçlarını açıklayarak umut verici ifadeler kullandı. Omicron varyantının hastaneye yatış riskinde Delta varyantının yarısı kadar olduğunu ifade eden Krause, bu durumun ülkelerdeki koronavirüs pandemisinin 2 ay içinde bitebileceğine dair umut verdiğini söyledi.

Ocak ayı sonundan itibaren Omicron varyantında ciddi bir azalma olacağını hatırlatan bilim insanı ayrıca araştırma sonuçlarına dair şunları söyledi: “Sonuçları iki ay içinde alacağımızı düşünüyorum ve umarım enfeksiyon sübvanse etmeye başlar ve normal hayatlarımıza geri döneriz. Çalışmamıza göre, Omicron nedeniyle önümüzdeki aya kadar büyük vaka artışı olacak. Ancak, yükseliş durduğunda, eskisinden daha iyi bir yerde olacağız.”

Toplum Bağışıklığı Artacak

Türkiye dahil pek çok ülkede koronavirüsün Omicron varyantına dair vakalar artamaya devam ederken, Krause son derece umut verici açıklamalar yaptı. Bulaşıcılığı yüksek olan bu varyantın öncekilere göre daha hafif olduğunu, bu yüzden ciddi semptomlar olmadan daha fazla insanın enfekte olacağını ifade etti. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Tyra Grove Krause, 1-2 ay içinde topumda iyi bir bağışıklık düzeyi sağlanacağını söyledi.

Bu haber toplam 578 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.