Koronavirüs Hastalarında Pıhtı Atmaya Bağlı Unutkanlık Görülüyor!

Koronavirüs Hastalarında Pıhtı Atmaya Bağlı Unutkanlık Görülüyor!

Doç Dr. İbrahim Erayman, bazı koronavirüs hastalarının pıhtı atmasına bağlı olarak unutkanlık belirtilerini yaşadıklarını açıkladı. Erayman, “Koronavirüs hastalığında tromboembolik adı verilen pıhtı a...

Doç Dr. İbrahim Erayman, bazı koronavirüs hastalarının pıhtı atmasına bağlı olarak unutkanlık belirtilerini yaşadıklarını açıkladı. Erayman, “Koronavirüs hastalığında tromboembolik adı verilen pıhtı atması olayı gerçekleşiyor. Bunun bilimsel olarak sonuçlarını izlemek gerekiyor. Ancak pıhtı atmasından hastalarda unutkanlık belirtileri görülebiliyor.“ dedi.

İngiliz Varyantı Hakkında Açıklama

Necmettin Erbakan Üniversitesi Merham Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İbrahim Erayman, son dönemlerde beklenmedik bir şekilde vaka artışının olduğunu açıklıyor. Halk arasında İngiliz varyantı olarak ifade edilen yeni virüsün yayılım hızının oldukça yüksek performanslı olduğunu belirtti. Aşı olunduğunda dahi önlemlerin devam ettirilmesi gerektiğini belirten uzman, toplumsal bağışıklığın henüz oluşmadığını vurguluyor.

Unutkanlık Tromboembolik Nedenlere Bağlı!

Uzman bazı hastalarda unutkanlığın başladığını belirtiyor. Covid-19 hastalarının pıhtı atması olarak tabir edilen durumu yaşamları halinde unutkanlık yaşadıklarını gören uzman, bu konunun bilimsel sonuçlarının incelenmesi gerektiğini belirtti. Unutkanlığın ise tromboembolik olaylara bağlı olarak oluştuğunu açıkladı.

Türkiye’nin Salgınla Mücadelesi Eryaman Tarafından Değerlendirildi

Eryaman şuanda Türkiye’nin virüse karşı içinde bulunduğu durumu değerlendirdi. Açıklama gerçekleştiren uzman “Virüsün kendinden kaynaklanan kötüleşme hali yok. Kötüleşme halini yaratan şey, fazla sayıda vakanın bulunmasıdır. Aşı sırası gelen her vatandaş aşısını olmalı. Bizi süreçten çıkararak, hayatta tutacak önemli adım aşıdır. Toplumda hasta olmayan guruplar ve gençler de bulunuyor. Artık hastalanacak bir kitle kalmadığında onlarda virüsten etkilenmeye başlayabilirler. Kalabalık ortam Covid-19 için en etkin ortamdır. En sevmediği ise açı ile kazınılan antikorlar.“ dedi.

Yan Etkiler Bilimsel Açıdan İzlenmeli!

Türkiye’de uzmanların yaptığı açıklamalara göre risk halen yenilmemiş durumda. Aşılanma öneminin süreci büyükken, yeni varyantların ortaya çıkardığı bir kısım yan etkilerin izlenmesi gerekiyor. Hastaların belirli bir kısmında gündeme gelen unutkanlık başlangıcı da bunlardan biri olarak görülüyor. Özellikle Ramazan ayında sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerektiği ve kalabalık sofralarda vakit geçirilmemeye özen gösterilmesi gerektiği ayrı ayrı vurgulanıyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.