Kudret Narı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kudret Narı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kudret narı mucizevi bitki olarak anılmaktadır. İlk kez görenlerin şekliyle de dikkatini çeken bitki, tropikal meyvelerden birisidir ve asıl ismi Papara’dir

Kudret narı son dönemlerde çok fazla ilgi görmekte ve mucizevi bitki olarak anılmaktadır. İlk kez görenlerin şekliyle de dikkatini çeken bitki, tropikal meyvelerden birisidir ve asıl ismi Papara’dir. Özellikle ilaç ve gıda sanayisinde çok fazla tercih edilmektedir.

Olgunlaşan kudret narının dışı turuncu olur. İçindeki çekirdeklerse kırmızı renk alır. Narın dış kısmı ekşi ve acı bir tattadır. Çekirdeklerine yakın kısımlar daha tatlıdır. Saksıda, bahçede rahatlıkla yetişebilen kudret narı, içindeki birçok vitamin ve mineralle pek çok yönden faydalıdır.

Tropikal meyvelerin büyük çoğunluğunda olduğu gibi kudret narı ile alakalı da en çok merak edilenlerden birisi nasıl tüketildiğidir. En bilindik tüketim şekli macun formunda olanıdır. Bunun için çekirdekler çıkarılır ve bir kavanoza bırakılır. Bir su bardağı bal kudret narının üzerine ilave edilir ve ağzı kapalı şekilde 30-40 gün bekletilir. Daha sonra da sabahları birer yemek kaşığı tüketilir.

Kudret Narının Faydaları

kudret-narinin-zararlari

Kudret narı faydalarıyla meşhur olmuş bir bitkidir. Araştırmalar yapıldıkça bitkinin insan sağlığı üzerinde faydaları daha fazla ortaya çıkmaktadır. En bilindik faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

· Kudret narı diyabet hastalarına önerilen bir bitkidir. Diyabet hastalarında kan şekerinin düşürülmesini sağlar. Bu nedenle de diyabet hastalarında fazlaca önerilir.

· Enfeksiyon hastalıklarına karşı etkili olan kudret narı virüslere karşı vücut direncini arttırmaktadır.

· C vitamini açısından son derece zengin olan kudret narı, bağışıklığı güçlendirir, zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

· Kudret narı beta karoten ve a-karoten içerir. Bu sayede görme keskinliğini yükseltir. Göz sağlığının korunmasına yardımcı olur ve gece görüşünü arttırır.

· Saman nezlesi, astım, bronşit gibi rahatsızlıkların etkilerini en aza indirir.

· Solunumu rahatlatan kudret narı, solunum sisteminin desteklenmesini sağlar.

· Anti tümör ve anti kanserojen özelliğiyle vücudu kansere karşı korur.

· Ayrıca kudret narının rahim ağzı kanseri, göğüs kanseri ve prostata bağlı tümörleri azaltmada etkili olduğu tespit edilmiştir.

· İyi kolesterolü dengede tutan kudret narı, kötü kolesterolü de düşürmektedir.

· Damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç riskini azaltmaktadır.

· K vitamini açısından oldukça zengin olan kudret narı, kan pıhtılaşması riskini azaltmaktadır.

· Kemik gelişimini desteklemekte, kemik yoğunluğunu arttırmakta, bütün bunlara bağlı olarak kırık riskini azaltmaktadır. Egzama, mantar, sedef gibi pek çok cilt hastalığının tedavisinde yardımcı olmaktadır.

· Hazımsızlığı gidermekte, kabızlığa iyi gelmektedir. Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlamaktadır.

· Mide rahatsızlıklarına karşı etkili olan kudret narı, ülser, gastrit gibi mide problemlerini azaltmaktadır.

· Akne, sivilce gibi cilt problemlerine karşı yardımcı olmaktadır.

· Yanık tedavilerinde kullanılabilmekte, kilo vermede destekçi olmaktadır.

Kudret Narının Zararları

kudret-narinin-faydalari

Kudret narı doğrudan zararı olan bir besin değildir. Fakat çok fazla tüketiminde ve kişisel durumlara göre zaman zaman dikkatli olmakta fayda vardır. Dikkat edilmesi gerekenler ve zararları arasında şunları belirtebiliriz:

· Kudret narı kabızlığa iyi gelen bir besindir. Fakat çok fazla tüketilmesi ishale ve beraberinde karın ağrısına neden olabilir.

· Pıhtılaşmayı engellemekte, kanama riskini arttırmaktadır. Bu nedenle de hamilelik döneminde düşük riskine karşı gebelerin kullanırken dikkatli olmasında fayda vardır.

· Çok fazla kudret narı tüketmek baş ağrısı, ateş gibi bazı rahatsızlıklara neden olabilir.

· Kudret narı kan şekerini düşürmektedir. Bu nedenle tansiyon ilaçlarıyla birlikte tüketilmesi risklidir. Bu tarz durumlarda doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Oldukça etkili olan ve son dönemde popülaritesi son derece artan kudret narı aşırıya kaçmadan tüketilebilir ve son derece faydalıdır. Fakat her şeyin olduğu gibi kudret narının da fazlası geçici rahatsızlıklara neden olabilir. Çeşitli ilaçlarla da tepkime oluşturabilir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.