Yapay Zeka Destekli Rahim Tıp Dünyasını Sarstı! Kadınlarda Hamilelik Dönemine Son Veren Yapay Rahim Geliştirildi!

Yapay Zeka Destekli Rahim Tıp Dünyasını Sarstı! Kadınlarda Hamilelik Dönemine Son Veren Yapay Rahim Geliştirildi!

Hamilelik ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Çinli bilim insanları dünya çapında önemli bir buluşa imza attı. Tıp tarihinde devrim yaratması beklenen yapay zekaya sahip rahim ile hamilelik tarihe karışacak…

Yapak zekanın yönettiği yapay bir rahim, tıp dünyasına damgasını vurdu. Yapay rahim oluşturmayı başaran Çinli bilim insanları tüm dikkatleri üzerine çekti. Kadınlardaki hamilelik sürecini sona erdirecek olan bu gelişme uluslararası basında geniş yankı uyandırdı. Dünya çapında önemli bir buluş haline gelen yapay zekanın yönettiği rahim sayesinde hamilelik artık tarih oluyor.

Kadınlardaki hamilelik sürecini sona erdirecek yapay zeka gelişmesi tıp dünyasına damgasını vurdu. Çin’de hizmet veren Suzhou Biyomedikal Mühendisliği ve Teknolojisi Enstitüsü bünyesindeki bilim insanları tıp tarihine geçecek bir buluşa imza attı. Yapak zeka çalışması sonucunda yapay zeka tarafından yönetilen bir rahim oluşturmayı başardılar. Çinli bilim insanları bu sayede kadınlardaki gebelik sürecini tarihe karıştıran buluşa imza attılar.

Rahmi Birebir Kopyalayıp Yapay Zeka Kullandılar

bilim-insanlarindan-hamilelik-surecini-bitirecek-yapay-zeka-1643970787.jpg

Çinli bilim insanları rahim ortamını tam anlamıyla birebir olacak şekilde kopyalamayı başardıklarını duyurdu. Tıp dünyasında büyük ses getiren bu buluş sayesinde embriyonun sağlıklı bir şekilde yapay rahimde gelişmesi sağlandı. Embriyonun hamilelik döneminde kadın rahmindeki gelişmesini sağlıklı bir şekilde yapması için gerekli olan tüm moleküller bu yapay rahimde kullanıldı. Yapay zekaya bağlanan yapay rahim, bu sayede embriyonun sağlıklı gelişmesi için gereken molekülleri de salgılamasını sağlıyor.

Uzmanlar bu buluş sayesinde kadınları hamilelik sürecinden kurtarabileceklerine inanıyor. Ayrıca bu sistem sayesinde anne rahmindeki olası hastalık riskleri de tamamen ortadan kalkıyor. Hamilelik derdinden kurtulan kadınlar aynı zamanda bebekleri için beslenmesine de dikkat etmek durumunda kalmıyor. Bu süreçte gebelik dönemi boyunca sistem embriyoyu her an takip edip yapay zeka ile destekliyor.

Uluslararası Yasalar Engel Oluyor

Çinli bilim insanları tarafından geliştirilen yapay rahim ile ilgili en önemli detay uluslararası yasaların insan embriyosunun aylar boyunca gerçek rahim dışında tutulmasına izin vermiyor. Bilim insanları bu yüzden çalışmalarında sadece fareler üzerinde devam ederken, insanlar için de benzer testlerin yapılıp yapılamayacağı merak ediliyor. Bilim insanları yasaların ilerleyen dönemde esnetilebileceği ve embriyonun yapay rahimden doğmasının sağlanabileceğini düşünüyor.

Bu haber toplam 374 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.