Kemal Kılıçdaroğlu Erken Seçim Çağrısı Yaptı ve Cumhurbaşkanlığı Adaylığını Açıkladı

Kemal Kılıçdaroğlu Erken Seçim Çağrısı Yaptı ve Cumhurbaşkanlığı Adaylığını Açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olduğunu açıkladı. “Erdoğan’ın üçüncü kez aday olmasına itirazımız olmaz” diyen CHP lideri hem bu sözlerle ilgili açıklama yaptı hem de adaylık hakkında konuştu…

Anayasa’da bir kişinin ancak iki kez cumhurbaşkanı seçilebileceği hükmüne yönelik açıklamalar yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu konuya açıklık getirdi. Kılıçdaroğlu “Anayasa’ya aykırı olsa da Erdoğan’ın 3. kez adaylığına itiraz etmeyecek misiniz?” sorusuna “Elbette anayasanın hükmü açık. Eğer seçim normal zamanında yapılırsa Erdoğan üçüncü kez aday olamaz.” şeklinde yanıt verdi.

Ancak Meclis’in erken seçim kararı alması halinde Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adaylığına bir engel bulunmadığını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şu açıklamayı yaptı: “Seçim zamanında yapılırsa aday olmasına Anayasa engeldir. Bunu bildiği için Devlet Bahçeli de ‘Erdoğan’ın adaylığı için yasal düzenleme yapılması gerekiyorsa elimizden gelen gayreti gösteririz’ dedi. O da zamanında bir seçimde üçüncü kez aday olamayacağını biliyor, onun için böyle konuşuyor.”

Erken Seçimde Cumhurbaşkanı Adayı Olacak

1053079604-0-104-2000-1229-1920x0-80-0-0-22aabf085e87bba7f9bca2b735d602e4.jpg

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçim olması halinde Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıkladı ve şu açıklamayı yaptı: “Ama biz erken seçim istiyoruz. Hem de hemen. Erken seçim olsun ve Erdoğan karşıma çıksın, Onu sandıkta göndereyim. Siyasi olarak çağrım budur. Halkın zamanında seçimi bekleyecek hali kalmadı. Hemen erken seçim kararı alınmalı ve Erdoğan sandıkta gönderilmelidir. Benim talebim ve kastım budur.” Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını açıklaması sosyal medyada da geniş yankı buldu.

Bahçeli’den İki Gün Sonra Cevap Geldi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin toplantısında basına kapalı gerçekleşen bölümde Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı tartışmalarını değerlendirmişti. Haziran 2023’te yapılacak seçimde Cumhur İttifakı adayının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu bir kez daha dile getiren Devlet Bahçeli, açık ara farkla seçimi kazanacaklarını dile getirdi: “Bizim cumhurbaşkanı adayımız nettir, o da Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. İnanıyorum ki, 2023 yılının haziran ayında yapılacak seçimde Sayın Erdoğan açık ara farkla seçimi kazanacak ve Cumhur İttifakı da yeni bir zafere imza atacaktır”

Bu haber toplam 535 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.