Google Rekabet Kurumu Cezası İle İlgili Açıklama Yaptı

Google Rekabet Kurumu Cezası İle İlgili Açıklama Yaptı

Arama motorları içinde hakim bir konumu bulunan Google için yerel hizmetler ve seyahat alanında sunduğu ürünlerle ilgili soruşturma başlatılmıştı. Google’ın genel arama motorları içindeki hakim konumu...

Arama motorları içinde hakim bir konumu bulunan Google için yerel hizmetler ve seyahat alanında sunduğu ürünlerle ilgili soruşturma başlatılmıştı. Google’ın genel arama motorları içindeki hakim konumunu kötüye kullanması gerekçesi ile başlatılan soruşturmadan dev arama motoru aleyhine karar çıktı. Yerel hizmetle ve seyahat alanına özel harita, rezervasyon ve fiyat seçenekleri gibi farklı hizmetler sunan Google bu ürünleri ile arama motoru pazarındaki diğer arama motorlarının rekabet şansını azalttığı ve kendi hizmetlerini ön plana çıkarttığı gerekçesi ile idari para cezasına çarptırıldı. Rekabet kurumu Google’a rakip diğer arama motorları için dezavantajlı durum yaratması gerekçesi ile 296.1 milyon liralık ceza kesti. Cezanın üzerine Google ilk açıklamayı yaptı.

Google Cezanın İnceleneceğini ve Yapıcı Bir Tavır Sergileneceğini Açıkladı

Google Rekabet Kurumu tarafından kendisine kesilen ceza ile ilgili açıklamasını gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada cezanın öznesi olan Google’ın seyahat ve yerel hizmetlerle ilgili hamlelerinin inceleneceği belirtildi. Google kendisine kesilen ceza ile ilgili inceleme yapacağını ve bu konuda da her zaman olduğu gibi yapıcı bir tavır sergileyeceklerini belirtti. Dev arama motoru açıklamasında Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceklerini de açıkladı. Google açıklamasında cezanın kesildiği yerel hizmet ve seyahat alanına yönelik geliştirdiği yeni ürünlerden de bahsetti. Seyahat ile ilgili fotoğraf, rezervasyon ve fiyat gibi yeniliklerin eklendiğinin belirtildiği açıklamada yeni hizmetlerle ilgili ayrıntılı inceleme yapılacağı da belirtildi.

Dev Arama Motoru Google Karara İtiraz Edebilir

Dev arama motoru Google’ın kararı incelemesinin ardından 296.1 milyon lira değerinde cezaya itiraz etme hakkı da bulunuyor. Ceza gerekçelerinin incelenmesinin ardından 60 gün içinde itiraz etme hakkı bulunan Google’ın nasıl bir tavır izleyeceği ise merak edildi. Google’ın itiraz hakkı bulunması ile beraber itiraz etme olasılığının düşük olduğu belirtildi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.