ABD Borsaları Sert Düştü! 10 Yıllık Tahvil Faizleri Rekor Kırıyor

ABD Borsaları Sert Düştü! 10 Yıllık Tahvil Faizleri Rekor Kırıyor

Küresel piyasalarda sert düşüş yaşanması yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. ABD’de Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri sert düşüşlerle kapanış yaptı. Öte yandan ABD 10 yıllık tahvil faizleri son 2 yılın zirvesine tırmandı…

Türkiye’de Borsa İstanbul kanadında sert düşüşler gözlemlenirken dünkü seansın kapanışında küresel borsalarda da satış hareketleri hız kazandı. ABD’de New York borsası günü düşüşle tamamlayarak yatırımcılarını şaşırttı. Borsanın kapanışında Dow Jones endeksi, 540 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 1,51 azalarak 35.368,47 puana geriledi.

Küresel piyasalarda düşüş hareketleri sadece Dow Jones endeksi ile sınırlı kalmadı. ABD’de önemli şirketlerin listelendiği S&P 500 endeksi de yüzde 1,83 azalışla 4.577,34 puanla kapanış yaptı. Sert satışların görüldüğü ABD borsalarında özellikle yüksek volatilitesi ile bilinen Nasdaq yine kapanış seansında düzeltme yaptı. Çoğunluğu ABD merkezli olan dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin listelendiği Nasdaq endeksi yüzde 2,60 kayıpla 14.506,9 puana indi.

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizinde Hızlı Yükseliş

429259.jpg

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş küresel piyasaları sarstı. ABD borsalarındaki düşüş hareketini tetikleyen tek gelişme 10 yıllık tahvil faizlerinin artışıyla sınırlı kalmadı. Ayrıca ABD merkezli dev yatırım bankası Goldman Sachs'ın beklenenden kötü gelen dördüncü çeyrek finansal sonuçları borsalardaki satışların hızlanmasına yol açtı.

ABD’de ve küresel piyasalarda enflasyona dair kaygılar giderek artıyor. Son 39 yılın en yüksek enflasyonu görülen ABD’de ayrıca ekonomik aktiviteye ilişkin belirsizliklerin devam etmesi piyasaları sarsmaya devam ediyor. Bu koşullar altında son 2 yılın en yüksek seviyesine çıkan ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi, yüzde 1,88 seviyesine kadar tırmandı.

Goldman Sachs'ın Hisseleri Sert Düştü

Küresel sermayeyi yöneten ABD merkezli dev bankalar, dördüncü çeyrek bilançolarını açıklamasıyla gündeme geldi. Bu bankalardan biri olan Goldman Sachs net karının 2021'in son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azalarak 3,94 milyar dolara gerilediğini duyurdu. Bankanın beklenen tahminlerden daha kötü gelen bu açıklaması, Goldman Sachs hisselerinde yüzde 7’ye yakın düşüşe neden oldu.

Bu haber toplam 950 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.