Asgari Ücret Zammında Önemli Gelişme

Asgari Ücret Zammında Önemli Gelişme

Yeni yılla beraber artan enflasyon oranları özellikle asgari ücretle çalışanları oldukça etkiledi. Geçim derdine düşen asgari ücretli açıklanan mayıs ayı enflasyon rakamlarından sonra dört gözle maaşa yapılacak zam haberini bekliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha öncesinde asgari ücrete aynı yıl içinde ikinci kez zam yapılabilir şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

14653327-728xauto.webp

Mayıs Enflasyonu Açıklandı Gözler Zam Haberinde

2022 yılında artan enflasyon oranları ülkemizle beraber birçok ülkeyi de adeta vurdu. Özellikle toplumun büyük bir kısmını oluşturan asgari ücretli çalışanların maaşlarına Ocak ayında yüklü bir miktarda zam yapılmıştı. İşçinin net olarak eline geçen ücret tutarı 4.253 TL'ye çıkarılmıştı. Bu zamdan sonra giderlerin artması ve özellikle elektrik, doğalgaz ve akaryakıta peş peşe yapılan zamlardan sonra asgari ücretlinin maaşı erimiş oldu.

Geçtiğimiz günlerde mayıs ayı enflasyon oranları açıklandı. Bu açıklanan oranlardan sonra asgari ücretli çalışanların gözü kulağı hükümetten gelecek olan zam haberine çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı her açıklamada yüksek enflasyona karşı işçinin yanında olacağız ifadesi bir nebzede olsa işçilerin umutlarını yeşertti. Daha önceden yıl ortasına doğru ikinci zam için masaya oturabileceklerine vurgu yapan Cumhurbaşkanı bu söylemlerini sık sık tekrarladı. asgari-1-1280x720.jpg

Enflasyona Göre Zam Yapılacak

TEFE ve TÜFE oranları yapılması planlanan zam oranlarında belirleyici etken olarak görülüyor. Asgari ücret yüzde 25 oranında bir zam yapılırsa işçi 5.316 TL maaş alacak. Eğer asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yapılırsa işçinin maaşının 6.379 TL'ye çıkacağı ifade edildi. TÜİK verilerinin yapılması beklenen zam oranlarında etkili olduğu biliniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in sendika temsilcileri ile irtibat halinde olduğunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı.

Zor bir yıl geçiren ve geçim sıkıntısını oldukça fazla hisseden asgari ücretle dört gözle asgari ücret için yapılması öngörülen zam tutarıyla ilgili haberi bekliyor. Gıda ürünleri, kira, akaryakıt, doğalgaz ve elektrik gibi kalemlere gelen zamlardan dolayı beli iyice bükülen asgari ücretlilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelecek olan zam haberini dört gözle beklediği bilinen bir gerçektir.

Bu haber toplam 233 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.