Çiftçinin Pancar Çilesi! Pancar Alım Fiyatı Açıklandı Çiftçiler İsyan Etti

Çiftçinin Pancar Çilesi! Pancar Alım Fiyatı Açıklandı Çiftçiler İsyan Etti

Türkşeker 2022/2023 üretim dönemi pancar alım fiyatını duyurdu. Türkiye’de yüz binlerce çiftçiyi yakından ilgilendiren pancar alım fiyatındaki pancar ekmeye hazırlanan çiftçiyi rakam isyan ettirdi. Çiftçi bu fiyata pancar eker mi?

Türkşeker, 2022/2023 üretim döneminde çiftçiden alacağı pancar için alım fiyatını açıkladı. Bu kapsamda 16 polar için şeker pancarı alım fiyatı 800 TL olarak duyuruldu. Üreticinin teslim ettiği her ton pancar için 50 TL yaş pancar posası bedeli ve 25TL/ton da kota tamamlama primi ödemesi gerekecek. Türkşeker açıklamasına göre ayrıca üretimi teşvik etmek amacıyla geçen yıl 3 olan avans bedeli 4’e çıkarılırken 18 TL olan avans tutarı da 36 TL’ye yükseltildi.

Türkşeker’den Pancar Alım Fiyatı Açıklaması

citci-pancar-eker-mi-turkseker.jpg

Türkiye’de yüz binlerce çiftçiyi yakından ilgilendiren 2022-2023 üretim dönemi pancar alım fiyatları büyük ses getirdi. Türkşeker’den yapılan açıklamada pancar alım fiyatı 16 polar için 800 TL olarak belirlendi. Türkşeker, resmi açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “2022 yılında Şirketimiz ile üreticiler arasında akdedilen şeker pancarı üretim sözleşmesi kapsamında üretilen % 16 polar şeker ihtiva eden firesi düşürülmüş net 1 ton A kotası şeker pancarı baz alım avans fiyatı 800 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca üreticilerimizin teslim ettiği her ton pancar için 50 TL yaş pancar posası bedeli ve 25 TL/ton kota tamamlama primi ile birlikte 2022/2023 üretim dönemi şeker pancarı fiyatı 875 TL/ton olacaktır.”

Çiftçiler Bu Fiyata Pancar Eker Mi?

Artan girdi maliyetleri yüzünden pancar çiftçisi de zor bir dönemden geçiyor. Bu yüzden Türkşeker tarafından açıklanacak yeni sezon pancar alım fiyatının tutarı üretim süreci açısından da büyük önem taşıyordu. Gelen resmi bilgilere göre 16 polar için 800 TL ücret verilmesi, çiftçiyi heyecanlandırmadı. Yetkililer, bu rakamın çiftçiyi pancar üretmeye teşvik edecek bir rakam olarak görmediklerini açıkladı. Bununla birlikte her ton pancar için 50 TL yaş pancar posasının verilecek olması da çiftçiye ayrı bir ek gelir sağlamayacak. Çiftçi, elde etttiği küspeyi zaten pazarda satabiliyordu. Bu karar neticesinde çiftçi isterse küspeyi almayarak bunun parasını Türkşeker’den almış olacak.

Bu haber toplam 562 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.