Dünya Ekonomisi İçin Felaket Olabilir! Çin Halka Arzı Yasakladı! Bankacılık Sektöründe Çöküş Korkusu Başladı!

Dünya Ekonomisi İçin Felaket Olabilir! Çin Halka Arzı Yasakladı! Bankacılık Sektöründe Çöküş Korkusu Başladı!

Çin’in başlattığı halka arz yasağı, küresel bankaların tepkisini çekti. Çin halkı arzı yasakladıktan sonra küresel piyasalar için de tehdit oluşturmaya başladı. Çin, dünya sağlığından sonra ekonomiyi de tehdit etmeye devam ediyor…

Hong Kong merkezli finansal şirketlerden oluşan en büyük lobi grubu ve küresel bankalar Çin’in halka arz yasaklarına karşı tepki gösterdi. Çinli yetkililerin yurt dışında halka arzlar için daha sıkı kurallar getirme planı, dünya ekonomisi için tehdit oluşturmaya başlayabilir. Bu konuda endişelerini dile getiren küresel bankalar, Çin’in halka arz yasağını geri çekmesini bekliyor.

Yetkililer, Çin’in yurt dışında halka arzı yasaklamasının muğlak olduğunu ve Pekin’in düzenlemelerinde sınır ötesine geçeceği riskini hatırlattı. Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’na bir mektup gönderen küresel banka yetkilileri, gündemde tartışılan önergenin maliyetleri artıracağını vurguladı. Ayrıca kaynaklar, mektupta düzenlemede daha fazla netlik olması ve ihlallerin ne olduğunun açıkça belirtilmesi gerektiğini söyledi.

Çin’in Küresel Piyasaları Tehdidi

cin-borsa.jpg

Daha önce koronavirüs salgını ile dünya sağlığını olumsuz etkileyen ve pek çok kayba yol açan Çin, bu sefer de ekonomik alanda attığı adımlarla tepki toplamaya başladı. Hong Kong’taki finansal şirketlerden oluşan küresel banka yetkilileri, Çinli yetkililere yeni bir mektup gönderdi. Küresel bankalar, Çin’in halk arz yasaklarının anlaşmaları engelleyeceği ve bu konuda daha fazla netlik gerektiği konusunda adım atmaya çağırdı.

Wall Street Bankaları Endişeli

Hatırlanacağı üzere Çin geçtiğimiz aralık ayında kendi teknoloji şirketlerinin yurt dışında halka arz olmak için uzun zamandır kullandığı bir yasal boşluğu kapatmıştı. Bu yasal boşluğun kapatılmasından sonra Çinli teknoloji devleri ABD borsalarında halka arz ilan edemedi. Bu durum, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde varlık yönetimi ve yatırım bankacılığı gibi alanlarda etkili olan kısımları endişelendirdi.

Özellikle Wall Street bankaları ve Avrupalı rakipleri için endişeye neden olan halka arz yasağı konusunda yeni bir adım atılması bekleniyor. Alibaba ve Tencent gibi yüzlerce Çinli şirket son yirmi yılda yurtdışı Borsalarda kote oldu. Yatırım bankaları, 2014’ten beri bu tür anlaşmalardan 6 milyar dolar kazanırken bu kazancın devam etmemesi küresel çapta dengeleri bozabilir.

Bu haber toplam 478 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.