Düşük Bedele Sahip Hisse Senetlerinin Yüksek Bedelden İhracına Vergi Muafiyeti

Düşük Bedele Sahip Hisse Senetlerinin Yüksek Bedelden İhracına Vergi Muafiyeti

Şirketlerin kuruldukları ilk durum göz önüne alındığında mevcut sermayelerinin güncel değerlerinden çok uzak olduğu görülüyor.

Günümüze kadar olan süreçte şirketlerin birçok taşınır ve taşınmaz mallar satın alarak markalaşmaları da ayrı bir bakış açısını gerektiriyor.

Şirketlerin hisse değeri ile güncel marka değeri ile tutarlı bir dengede olup olmadığı birçok uzmanın yakın merceğinde. Bu noktada fırsat niteliğinde olan bedeli düşük olan hisseyi günce değerinden ihraç etmeyi sağlayacak vergi olanağı sunuluyor. Bu noktada değeri 1 lira olan bir hisseyi vergi engeline takılmadan 3 liradan ihraç etme şeklinde bu fırsat açıklanabilir. Emisyon primi olarak adlandırılan bu yöntemde şirket sahipleri bir kuruş vergi ödemeden değeri düşük hisselerini güncel marka değerinden ihraç edebilecek.

hisse-senedi-almak.jpg

Emisyon Primi Nedir?

Vergi kanununa göre hisse senedi ihraç primi olarak belirlenen bir kalem ödeme, anonim şirketlerin ilk kuruldukları tarihte ya da sermaye artırma yolunu tercih ettiklerinde güncel şirket değeri üzerinden hisse senetlerini satışa çıkardıkları takdirde ortaya çıkan fark emisyon primi olarak adlandırılıyor.

Anlaşılacağı üzere, mevcut bir anonim şirketteki hisselerin bedelini en yüksek tutardan belirleyerek satışa çıkarmak mümkün oluyor. Arada oluşan fark için ise herhangi bir vergi ödeme külfiyeti söz konusu değil.

Vergi Ödemeden Hisse Senedi İhracı Nasıl Mümkün Oluyor?

Hisselerini sermaye artırımı için ihraç eden şirketler, dışardan yatırımcılarla bu durumu gerçekleştirebiliyor. Emisyon primi ile vergisiz hisse senedi ihracı için mutlaka anonim şirket kuruluşuna sahip olmak gerekiyor. Diğer şirket türlerinde bu avantajdan yararlanılması söz konusu bile değil.

Şirket ana sözleşmesinde yer alan kurallar çerçevesinde primli pay çıkarılabileceğine dair yazılı beyanın olması şartı aranıyor. Şirketin halka arz edilip edilmemesinin de önemi bulunmuyor.

para-vergi-1501882.jpg

Vergisiz Hisse Senedi İhracı Yasal Mı?

Ticaret hukuk ve vergi mevzuatlarında açıkça belirtilmiş olan emisyon primi, şirketlerin marka değeri üzerinden hisse senetlerini yüksek değerden yasal bir şekilde ihraç etmelerini sağlıyor. Vergi hukukunda yer alan maddeler doğrultusunda emisyon primi için herhangi bir vergi ödeme zorunluluğu bulunmuyor. Diğer yandan şirket içindeki bölünme, devir ya da birleşme gibi işlemlerde devralan şirket bilançosuna kar olarak yansımadığı için vergi mükellefiyeti de ortadan kalkıyor.

Bu haber toplam 338 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.