En Uygun Faizle Konut Kredisi Veren 5 Banka Önerisi

En Uygun Faizle Konut Kredisi Veren 5 Banka Önerisi

Her bireyin hayali bir gün mutlaka bir eve sahip olmaktır. Özellikle bu dönemde kiralar yükselmişken, en uygun faizle konut kredisi veren 5 banka önerisi...

Her bireyin hayali bir gün mutlaka bir eve sahip olmaktır. Özellikle bulunduğumuz dönemde kiralar yükselmişken, bu hayal daha güçlü bir şekilde karşımıza çıkar. Fakat her ne kadar bunu istesek de ev fiyatlarının tavan yaptığı bir döneme denk geldiğimizi görüyoruz. Eğer maddi durumu iyi olan biri değilsek peşin olarak ev almak mümkün değil. Nitekim ülkedeki insanların birçoğu da bu durumda.

Peşin olarak ev almak mümkün olmasa da bankaların sunduğu imkanlarla taksitli bir şekilde ev almak mümkün. Birçok banka sunduğu konut kredisiyle bu imkanı sağlıyor. Bu sayede insanlar peşin parayla ev almak zorunda kalmıyor. Peki konut kredisi nedir? Ev almak isteyenler için neden bu kadar önemli?

Konut Kredisi Nedir?

Bankalar temelde insanlara 3 kredi türü sunar. Bunlar ihtiyaç, taşıt ve konut kredileridir. İhtiyaç kredisi kişinin gereksinimlerini karşılamak amacıyla verilir. Taşıt kredisi araç almak isteyenlere verilir. Konut kredisi ise ev alma hayali kuran insanlara sunulur. Konut kredileri hem özel hem de devlet bankaları tarafından verilmektedir. Faizi en düşük kredi türüdür. Devlet uzun zamandır insanları düşük faizli konut kredisine teşvik etmektedir.

Konut Kredisi Vadeleri

ziraat-bankasi-faiz-oranlari.jpg

Konut kredisi en fazla kaç vadede alınır gibi sorular sorulmaktadır. Ortalama olarak 120 ay yani 10 yıl vadede verilen konut kredileri en fazla 240 ay (20 yıl) vade ile verilir. Vade uzadıkça faiz artacağından insanlar genellikle 120 aylık vadeleri tercih eder.

Düşük Faizle Konut Kredisi Veren 5 Banka

Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında faizler gelir. Faiz alacağınız kredi karşılığında bankaya ödeyeceğiniz aradaki farka denir. 100 bin liralık bir kredi aldığınızda 150 bin lira ödediğinizi düşünürsek 50 bin lira faiz ödemiş olursunuz. Bu sebeple faizi en düşük bankadan kredi almak gerekiyor.

İşte düşük faizle konut kredisi veren 5 banka;

  • Ziraat Bankası (Faiz Oranı: %1,20)
  • Vakıfbank (Faiz Oranı: %1,20)
  • Halkbank (Faiz Oranı: %1,20)
  • Türkiye İş Bankası (Faiz Oranı: %1,75)
  • Akbank (Faiz Oranı: %1,82)

İlk üç banka devlet destekli olduklarından faizleri diğer bankalara göre çok daha düşüktür. Özel bankalarda ise Türkiye İş Bankası ve Akbank en düşük konut kredisi faizini sunuyor.

Konut Kredisi Alabilmek

is-bankasi-faiz-oranlari.jpg

Konut kredisi almak sanıldığı kadar kolay değildir. Konut kredisinde evin üzerine kredi ödenene kadar ipotek konur. Fakat bu ipotek işlemi kredi çekmek için yeterli değildir. Öncelikle kredi çekecek kişinin kriterleri banka tarafından uygun görülmelidir.

Gerekli olan temel kriterler şunlardır:

  • Kredi çekecek kişinin daha önce bir bankayla çalışmış olması ve ödemelerde herhangi problem yaşamamış olması gerekiyor.
  • Kredi notunun yüksek olması önemlidir.
  • Gelirinin çekilecek konut kredisi taksitinin belli bir oranda üzerinde olması gerekiyor.

Bilgilerinizi uygun ve doğru şartlarla sunduğunuzda banka konut kredisi başvurunuzu olumlu değerlendirir.

Konut Kredisi Değerlendirme Aşaması

Konut kredisi başvurusu sonrasında bankalar öncelikle başvuruyu yapan kişinin yukarda belirttiğimiz kriterleri karşılayıp karşılamadığına bakar. Herhangi bir sorun görülmediği takdirde bir sonraki aşamaya geçer. Bu aşamada kredinin üzerine çekileceği eve bir değer biçilir. Bu değer çekilecek konut kredisinin belli oranda olması gerekiyor. Bu şart da karşılandığı takdirde kredi şube tarafından olumlu sonuçlanır. Fakat bu kredinin verileceği anlamına gelmez. Çünkü şubeler onayladıkları kredileri genel müdürlüğe yönlendirirler. Eğer buradan herhangi bir sorun çıkmaz onay alınırsa kredi başvurusu olumlu sonuçlanır.

Bu haber toplam 650 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.