Halkbank’tan esnaf ve sanatkarlara yüzde 50 indirimli faiz ile kredi desteği Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile onaylandı!

Halkbank’tan esnaf ve sanatkarlara yüzde 50 indirimli faiz ile kredi desteği Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile onaylandı!

Zorlu pandemi koşullarında esnaf ve sanatkarlar ciddi şekilde etkilendi. Halkbank ise yüzde 50 indirimli kredi fırsatını başlattı. Resmi Gazete’de duyuruldu. İşte detaylar…

Mart 2020 döneminden itibaren Covid-19 salgını tüm dünyada etkisini göstermeye başladı ve bu süreçte, ülkemizde de salgının şiddetli etkileri kendisini gösterdi. Türkiye’de bu salgında, dünyanın geri kalanında da olduğu gibi çeşitli pandemi önlemleri alındı. Alınan önlemlerde işyerleri ve işletmelerin kapatılması ya da sınırlı saatlerde hizmet ve ürün satışı yapılmasına izin verildi.

Kapatmaların gerçekleşmesi ve pandemi sürecinin beklenenden daha uzun sürmesi ile birlikte esnaf vatandaşlar ekonomik zorluklarla daha sık yüzleşmeye başladı. Mart 2020 döneminden bu yana devam eden ekonomik zorluklarda, vatandaşlar da bankaların sunduğu kredilere yönelmeye başladı. Bu kez de bir kamu bankası olarak Halkbank, esnaf ve sanatkarlara %50 faiz indirimli kredi desteği sağlama kararı aldı.

Kimler Yüzde 50 Faiz İndiriminden Yararlanabilir?

Halkbank’ın, esnaf ve sanatkarlar için sunacağı kredinin kullandırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) esnaf ve sanatkar vatandaşların ekonomik ihtiyaçlarının uygun şartlarda karşılanması için faiz indirimli kredi olanakları tanınmaya başladı. Alınan karar doğrultusunda Halkbank, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaleti ile ya da doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış olan ve bakiyesi 2022, 2023 ve 2024 yıllarına kadar devreden krediler ile; 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2024 döneminde TEKOMB’a bağlı bölge birliklerine ortak olan ESKKK’ler kefaleti ile ya da kefaleti olmadan banka tarafından doğrudan esnaf ve sanatkarlara sunulacak kredilere 31 Aralık 2024 tarihine kadar olmak üzere %50 faiz indirimi yapılacak.

Şartları Sağlayan Esnaf ve Sanatkarlara Faizsiz Kredi Desteği

Alınan karar doğrultusunda kültürel, geleneksel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek dallarında faaliyet gösteren ve aynı zamanda Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi olan esnaf ve sanatkarlara aynı tarihleri kapsayan dönem için %100 faiz indirimi uygulanacak. Bir diğer yandan Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında 1 yıllık ustalık belgesi olan ve bu belge ile bağlantılı olarak son 1 yılda kendi adına işletme kurduğunu ibraz eden esnaf ve sanatkarlara da aynı kredide %100 faiz indirimi sağlanacak.

Bu haber toplam 661 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.