Kredi Vadeleri Tekrar 48-60 Aya Çıkacak Mı? Neden Vadeler Uzamıyor?

Kredi Vadeleri Tekrar 48-60 Aya Çıkacak Mı? Neden Vadeler Uzamıyor?

Bankaların müşterilerine sundukları tüketici kredilerinde vade sayısı sınırı, merak ediliyor. BDDK kurallarına göre 50 bin TL üzerindeki kredilerde vade sayısı 24 ay ile sınırlandırılırken, bu tutarın altındaki kredilerde vade sayısı 36 ay oldu…

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) yapılan açıklamalar bankalardan kredi çekecek vatandaşları yakından ilgilendiriyor. Düşük faiz oranları ve uzun vade seçenekleri ile bankalardan kredi çekmek isteyenlere yönelik vade sayısındaki kuralların değişip değişmeyeceği merak ediliyor. Kredi vadeleri 50 bin TL limitli ihtiyaç kredisine göre değişiyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenen kurala göre 5* bin TL üzerindeki kredilerde vade sayısı 24 ay ile sınırlandırıldı.

Bankalardan 50 bin TL üzerinde ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişiler, kredi vadelerinde 24 ay ile sınırlanıyor. Dolayısıyla 100 bin TL ihtiyaç kedisi çekmek isteyen bir kişi maksimum 24 ay vade ile bankadan kredi çekebiliyor. Böyle olunca da başvuru sahibinin aylık ödemesi gereken tutar yüksek olduğu için vatandaşlar bu kuralın değişmesini istiyor. BDDK’ya göre ayrıca 50 bin TL altında ihtiyaç kredisi çekmek isteyenlerin de 36 ay vade seçeneği ile kredi çekebilmelerine müsaade ediyor.

Kredi Vadeleri 48-60 Aya Uzar Mı?

650x344-bankalarin-guncel-kredi-faiz-oranlari-17-agustos-2021-ziraat-bankasi-halkbank-vakifbank-ihtiyac-tasit-konut-kredisi-faiz-oranlari-ne-kadar-kac-para-ol-1629187279411.jpg

Türkiye’de kamu veya özel bankalardan çekilen tüm tüketici kredileriyle ilgili kuralları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) belirliyor. BDDK’nın son açıklamasına göre kredi vadeleri 50 bin TL altı ve üzeri duruma göre değişiklik gösteriyor. Bu kapsamda 50 bin TL’nin üzerinde ihtiyaç kredisi çekmek isteyenlerin kredi vade sayısı 24 ay ile sınırlandırılıyor. Vatandaşlar BDDK’dan kredi vade sayısını yeniden 48-60 aya uzatmasını beklerken henüz bu yönde alınmış bir karar bulunmuyor.

Kredi Vadeleri Neden Uzamıyor?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) yapılan son açıklamada 2020 yılında alınan kurul kararından bu yana kredi vadeleri 36 aydan 24 aya indirilmiş olarak kullanılıyor. Karar tarihinden önce kullandırılan bu kapsamdaki ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri 50 bin TL’nin üzerinde olsa dahi borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 36 ay ile sınırlı tutuluyor.

Bu haber toplam 2242 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.