Memur ve Memur Emeklisi Maaşlarına Enflasyon Farkı! Ocak Ayında Zam Sinyalleri Gelmeye Başladı

Memur ve Memur Emeklisi Maaşlarına Enflasyon Farkı! Ocak Ayında Zam Sinyalleri Gelmeye Başladı

Ocak ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte memur maaşlarına yönelik zam hareketliliği de başlamış oldu. Ocak ayı enflasyonunun aylık yüzde 11.10 gelmesiyle birlikte memurlar ilk aydan enflasyon farkı almaya hak kazandı…

Türkiye’de milyonlarca memuru yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. Toplu sözleşmenin yanında enflasyonda oluşan farkı da zam olarak alan memurların gözü enflasyon verilerine kilitlendi. Bu süreçte enflasyonun hızla yükselmesi zam anlaşmasında memurların lehine bir tablo çiziyor. Türkiye’de ocak ayı enflasyon rakamları aylık bazda yüzde 11.10 olarak açıklandı.

TÜİK tarafından açıklanan resmi verilere göre memurlar daha ilk aydan enflasyon farkı almaya hak kazanmış oldu. 2021 yılının ikinci yarısında oluşan enflasyon yüzde 24.37 oranında gerçekleşmişti. Kamu görevlileri ve memur emeklisi maaşlarına 2022 ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 30.95 oranında zam yapılmıştı. Ocak ayındaki rakamların ardından memurlar enflasyon farkı almaya hak kazandı.

Memur Maaşlarında 2022 ve 2023 Zamları Belli

351748.jpg

2022 yılının ilk 6 ayı için memur maaşlarına yüzde 5 zam yapılacaktı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan buna ek zam yaparak bu oranı yüzde 7.5’e çıkardı. Memur ve memur emeklileri toplu sözleşmeden gelen zam haklarını sabit olarak alacak. Yılın ilk yarısı için yüzde 7.5, ikinci yarısı içinse sadece yüzde 7 zam alacaklar. Milyonlarca memur ve memur emeklisi 2023 yılının ilk 6 ayında maaşlarına yüzde 8, ikinci 6 ay için de yüzde 6 zam alacak.

Ocak Ayında Enflasyon Farkı Oluştu

Enflasyon rakamının aylık bazda 7.5 oranını aşması, memurlar için zam anlamına geliyor. Ocak ayında enflasyon rakamlarını açıklayan TÜİK bu oranı yüzde 11.10 olarak duyurdu. Böylelikle memur ve memur emeklisi maaşlarına yüzde 3.6 oranında enflasyon farkı gelmiş oldu. Ancak memur ve memur emeklisi milyonlarca vatandaş, oluşan bu farkı temmuz ayında alacakları maaşta görebilecek. Enflasyon farkı ocak ve haziran döneminde TÜFE’deki aylık bazda yaşanan artışa göre hesaplanıyor. Gelecek dönemde 5 ayın da aylık TÜFE’leri hesaplanarak toplamda memurların alacakları maaş farkı net şekilde ortaya çıkacak.

Bu haber toplam 690 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.