Merkez Bankası olumsuz KKB kayıtları ne zaman silinir? Kara listeye kredi müjdesi

Merkez Bankası olumsuz KKB kayıtları ne zaman silinir? Kara listeye kredi müjdesi

Bankalardan kredi çekmek isteyen ancak olumsuz KKB kayıtları sebebiyle kredi başvurularına onay alamayanlara müjdeli haber geldi. Kara listede olup da acil nakit ihtiyaçları için kredi çekmek isteyenlere büyük fırsat…

Tüm dünyada etkili olan yüksek enflasyon sebebi ile vatandaşlar harcamalarına bütçe ayırmakta zorlanıyor. Özellikle acil nakit ihtiyacı olan vatandaşlar, çözümü bankalardan ihtiyaç kredisi çekmekte arıyor. Kara listede olup da KKB sicili bozuk olduğu halde bankalardan kredi çekmek isteyenler ise kara kara düşünüyor. Bu durumda olan ve kredi notu düşük durumdaki vatandaşlara kredi veren bankalar yakından takip ediliyor.

Sicili bozuk olan vatandaşların kredi başvuruları yapmaları durumunda genellikle olumsuz sonuç aldıkları bilinir. Merkez Bankası, olumsuz KKB kaydı olan vatandaşların kredi borçlarını kendiliğinden silmediği için bu durumda vatandaşlar kredi notunu düzeltecek şekilde ödeme yapmalıdır. Vatandaşların kredi notunu düzeltebilmeleri için gerekli olan ihtiyaç kredisi desteği de bazı bankalar tarafından sağlanıyor.

Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

ihtiyac-kredisi.jpg

Türkiye’de bankalardan kredi çekebilmek için KKB risk durumunun bankanın politikasına uygun olması gerekiyor. Düzenli geliri olan ve kredi notunu düzelterek kara listeden çıkmak isteyen vatandaşlar, bankalardan ihtiyaç kredisi çekip ödemelerini aksatmadan yaptıklarında kara listeden çıkabiliyor. Ancak kara listedeki vatandaşlara kredi veren bankalar oldukça az sayıda olması sebebi ile vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor.

Kredi Kayıt Bürosu üzerinden risk raporlarına göre 700 puandan düşük kredi notuna sahip vatandaşlar en riskli grupta yer alıyor. Bu gruptaki vatandaşların bir çoğu kara listede bulunduğu için bankalardan ihtiyaç kredisi çekmekte zorluk yaşıyor. Sicili bozuk olan vatandaşların kredi başvuruları bankaların politikalarına uymadığı için olumsuz olarak sonuçlanıyor.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk olan vatandaşlar, bankalardan ihtiyaç kredisi çekerek kredi notunu düzeltmek için bazı şartları taşıması gerekiyor. Bu koşullar altında kara listeye girmiş ve KKB sicili bozuk olan vatandaşlara uygun koşullarda ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında Ziraat Bankası, Vakıfbank, Enpara, QNB Finansbank, Denizbank, Aktifbank, Fibabanka, ICBC Türkiye ve TEB bulunuyor.

Bu haber toplam 896 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.