Milyonlarca Çalışanın Gözü Temmuz Ayında! Ara Zam Açıklandı! İşte Oranlar

Milyonlarca Çalışanın Gözü Temmuz Ayında! Ara Zam Açıklandı! İşte Oranlar

Enflasyonun gün geçtikçe artması ve yapılan zamlar çalışanın belini bükmeye devam ediyor. Her ürüne yapılan zam alım gücünü de giderek düşürüyor. Bazı şirketler ara zamma sıcak bakarken de bazı işletmelerde zam yapmama görüşü içerisinde.

Firmalar ara zam için hükümetten teşvik bekliyor. Beklenen zam oranları %15 ile %40 arasında olacağı tahmin ediliyor. Temmuz ayında maaşlar zamlı yatırılacak.

Bazı firmalar %20 ile %30 oranında zam yapmayı planlıyor. Ancak devlet tarafından vergi indirimi ve benzeri desteğin gelmesi konusunda da taleplerinin olduğu belirtiliyor. Genel olarak birçok firma Temmuz ayı içinde maaşlara pozitif bir yansıma yapacağı görüşünde yer alıyor. Bu konuda çalışmaların yapıldığı sektör liderleri tarafından açıklanmaktadır.

11892630-728xauto.webp

İkinci Ara Zam Yapacak Firmalar

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir: Bu konuda bazı firmalar zam oranı yapmak için çalışma yapıyor. Bazı firmalar Nisan ayında zam yapmıştı. Temmuz ayında %20-%25 oranında bir artış yaşanacak gibi duruyor. Bu da çalışanlara pozitif bir katkı sağlayacak.

Yüzde 20 Zam Yapılacak

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya: Sektörümüz içerisinde çalışan personeller prim ile birlikte 7 Bin TL maaş alıyor. Bu alanda iyileştirme yaparak çalışanlara %20 oranında zam yapılması hedefleniyor. Birçok firma buna pozitif yaklaşıyor.

emeklizammi.webpAra Zam İçin Vergi Desteği

Birçok iş adamı ara zam için hükümetten destek bekliyor. Birçok iş kolunda patronlar ara zamma sıcak bakarken hükümetten de teşvik bekliyor. Vergi indirimi veya herhangi bir konuda desteğin gelmesi çalışanlara pozitif bir kazanç olarak yansıyacak. Zam yapmayan firmalar bu destekten yararlanmaması konusunda da çalışma yapılması isteniyor. İlerleyen günlerde bu detaylar tam olarak netleşecektir.

Çalışanlar Mağdur Edilmeyecek

AYSAD Başkanı Sait Salıcı: Sektör içerisinde 500 bine yakın kişi çalışıyor. Verilen maaş tutarları ise asgari ücretten yüksek olarak ödenmektedir. Firmalar Temmuz ayında %20 ile %30 arasında bir zam yapmayı planlıyor. İhracat odaklı çalışma yapan firmalar çalışanlarını maaş konusunda mağdur etmeyecektir.

Bu haber toplam 157 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.