Öğrencilere faiz şoku: 20 Bin TL KYK kredisinin faizi 28 Bin TL oldu!

Öğrencilere faiz şoku: 20 Bin TL KYK kredisinin faizi 28 Bin TL oldu!

Türkiye’de milyonlarca üniversite öğrencisini yakından ilgilendiren Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredisinde fahiş faiz oranı dikkat çekiyor. Dört yılda toplam 20 bin TL kredi alan öğrenci, 48 bin TL geri ödüyor…

Üniversite öğrencilerinin Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen öğrenim kredisinde fahiş faiz oranı olması tepki çekiyor. Dört yıllık üniversite eğitimi döneminde toplamda 20 bin TL öğrenim kredisi çeken bir öğrenci, mezun olduğunda bu parayı 28 bin TL olarak ödemek zorunda kalıyor. KYK öğrenim kredisinde yüzde 100’ün üzerinde faiz uygulanması siyasetçilerin de gündemine girdi.

KYK Öğrenim Kredisinde Yüksek Faiz

5fb6099e55427f19b4e52e12.jpg

Üniversite okumak isteyen öğrenciler, KYK öğrenim kredisinde yüksek faiz oranıyla karşılaşıyor. Dört yıllık eğitim sürecinde yüzde 100’ün üzerinde faiz ödemek zorunda kalan öğrencilerin tepkisini İyi Partili TBMM Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Dursun Mürsavat Dervişoğlu dile getirdi. Dervişoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Alım gücü azaldı, krediler de yetersiz kaldı. Krediler, öğrencilerin temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldi.” diyerek konuyu siyaset gündemine taşıdı. Dervişoğlu, öğrencilerin mezun olduktan sonra 2 yıl içinde bu borcu ödemekte zorlandıklarını belirterek iktidardan bu konuda düzenleme yapmasını istedi.

“Kredilerde Ezici Faizler Kaldırılmalı”

Dervişoğlu, alım gücünün düşmesinin yanı sıra KYK öğrenim kredisinde yüksek faiz uygulanması sorununa çözüm olarak bazı tekliflerde bulundu. “Krediler az ama kredi borçlarından kaynaklı ezici faizler de kaldırılmalı. Dört yıl boyunca 20 bin lira kredi alan bir öğrenci, 28 bin lira faizle birlikte toplam 48 bin liralık borç yüküyle hayata başlıyor.” diyen Dervişoğlu ülkede öğrenim kredisi ödeyemeyen mezun sayısının 5 milyona dayandığına dikkat çekti.

Borç vadesi dolan yüz binlerce öğrenci, yasal işleme maruz kalıyor ve KYK’dan aldığı öğrenim kredisinin borç taksitini ödeyemeyen 217 bin öğrencinin maaşına elektronik haciz uygulanıyor. Dervişoğlu bu konu hakkında, “İktidar inşaat şirketlerine vergi muafiyeti getirerek 9 buçuk milyarlık bölümü sildi. Öğrencilerin toplam 5 milyarlık borcunu silmek, müteahhitlerin borcunu silmekten daha kolaydır.” teklifinde bulundu.

Bu haber toplam 789 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.