Penta Teknolojileri Bedelsiz Sermaye Artırımı Başvurusunu KAP ’ta Duyurdu

Penta Teknolojileri Bedelsiz Sermaye Artırımı Başvurusunu KAP ’ta Duyurdu

2021 yılının Mayıs ayında halka arz edilmiş olan ve kısa sürede yüzde 1100 oranında prim yapan hisse yatırımcılarına yüzde 900 bedelsiz hamlesinin gerçekleştirdi. Penta isimli şirket 6-7 Mayıs tarihlerinde 32 lira fiyatı ile halka arz edildi.

Toplamda 18 milyon 378 bin 752 adet hisse payının satışı tamamlandığı için hissenin halka arz büyüklüğü 588 milyon TL’ye ulaştı. 1 yıllık sürecin sonunda ise şirketin büyüme hızı yüzde 1100 olarak değerlendirildi.

Borsa İstanbul’un yıldız pazarında işlem görmeye başlayan Penta, geçtiğimiz günlerde SPK’ya artırım talebinde bulunduklarını açıkladı. Açıklamaya göre mevcut sermayelerini iç kaynaklarını kullanarak yüzde 900 oranında büyütmek istediklerini belirtiyor.

10 Haziran tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’ya başvuruda bulunan Penta Teknoloji, KAP duyurusunda bulundu. Buna göre; 393 milyon 516 bin TL artırılan sermayenin paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması için bekleme sürecine geçti.

borsa-istanbul-penta-1024x700.jpg

KAP’a Göre Penta Bedelsiz Sermaye Artırımına Gidecek

Penta Teknolojilerinin mevcut sermayesine bakıldığında 43 milyon 724 bin TL karşımıza çıkıyor. Şirket yetkilileri SPK’ya yaptıkları bedelsiz sermaye artırımı başvurularında ise bu sermayenin tamamı iç kaynaklardan karşılanmak üzere 393 milyon 516 bin lira daha eklenmek koşuluyla toplam sermayesini 437 milyon 240 bin TL’ye çıkaracağını duyurdu. Kurulun detaylı incelemeleri sonunda pozitif bir karar çıkması Penta Teknolojileri hisse senedinin yüzde 900 oranında büyüme kaydetmesini sağlayacak.

Şirket sermayesine aktarılacak olan 393 milyon 516 bin liranın 372 milyon liralık bölümü ihraç primlerine, kalan 21 milyonluk kısmın ise geçen yıllardaki karlardan elde edildiğini açıklamıştır.

thumbs-b-c-d625ded66d2034f5f8b5f7106f6ce443.jpg

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Bedelsiz bölünme olarak da ifade edilen bedelsiz sermaye artırımı şirketler kadar, yatırımcıları da olumlu etkileyen bir durumdur. Hissi senedinin mevcut değeri aynı kalırken, piyasaya hareketlilik kazandıran bir hareket olması, hissi fiyatlamasında olumlu bir yükselişi beraberinde getirebilir.

Bedelsiz sermaye artırımında şirketler fazladan finansman kaynağı kullanarak sermaye artırmayıp iç kaynaklarını değerlendirdiği için vergi fırsatlarından da yararlanmak mümkün olur. Sermaye artırımı sonrasında hisse fiyatındaki değişkenlikleri beklentilerinin arasına koyan yatırımcılar söz konusu hisselere yönelerek borsada ciddi bir hareketlilik yaşanır.

Bu haber toplam 423 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.