Piyasalarda FED Başkanı Powell’in konuşma beklentisi hakim

Piyasalarda FED Başkanı Powell’in konuşma beklentisi hakim

Piyasalarda meydana gelen durgunluğun sebebinin FED Başkanı Powell’in konuşması olarak görüldüğü belirtildi. Hafta içerisinde 25 – 27 Ağustos’ta gerçekleşecek olan Jackson Hole Sempozyumu için FED Başkanı Powell konuşma yapacak.

Piyasalarda meydana gelen durgunluğun sebebinin FED Başkanı Powell’in konuşması olarak görüldüğü belirtildi. Hafta içerisinde 25 – 27 Ağustos’ta gerçekleşecek olan Jackson Hole Sempozyumu için konuşma yapacak olan FED Başkanı Powell bu alanda gelecek ay gerçekleştirilecek olan FED toplantısıyla ilgili sinyaller verebilir. Bu toplantı öncesinde piyasalardaki durgunluğun devam ettiğini söylemek mümkün.

Merkez bankasının önemli temsilcilerin bir araya geleceği toplantıda hem makro hem de mikro ekonomiye dayalı verilerin ele alınacağı belirtildi. İlerleyen dönemdeki fiyat politikalarında konuşulacağı toplantı için günler öncesinden piyasalarda beklentilere girildi. Geçtiğimiz haftalara göre daha durgun hale gelen piyasalar genel olarak Powell’in konuşmasına odaklandı.

piyasalarda-fed-baskani-powellin-konusma-beklentisi-hakim.webp

Euro, Dolar karşısında tarihi düşük seviyede

Piyasalardaki FED Başkanı Powell’in konuşma beklentisi aynı zamanda doların gücünü arttırırken diğer para birimlerin zayıflamasına neden oldu. Bu alanda geçtiğimiz haftalarda rekor düşük seviyelere gelerek 1,0010 seviyelerine yerleşen EUR / USD paritesi daha sonra toparlanarak 1,03 seviyelerine kadar yükselmeyi başardı. Geçtiğimiz günlerde piyasaların Powell beklentisiyle birlikte bugün 0,9901 seviyelerine kadar düşen parite ile dolar, euro karşısında daha değerli bir para birimi haline geldi.

Eylül ayında FED tarafından gerçekleştirilecek olan faiz kararı için piyasalar şimdiden beklenti içerisine girmeye başladı. Birçok finansal kuruma göre FED’in Eylül ayı içerisinde 50 ile 75 baz puan arasında faiz artışına gitmesinin muhtemel olacağına işaret edildi. Geçtiğimiz ay enflasyonda meydana gelen düşüşle birlikte Eylül ayındaki faiz artışının 50 baz puan olmasının daha kuvvetli olduğu görülüyor. Piyasalardaki olumlu hava yerini durgun bir ortama bırakırken bu hafta gerçekleşecek olan sempozyum için yapılacak olan konuşmaların beklendiği açıklandı.

Bu haber toplam 168 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.