Repo Nedir? Repo Talimatı Nasıl Verilir?

Repo Nedir? Repo Talimatı Nasıl Verilir?

Repo; kısa vadeli bir menkul kıymetin ilk satıcısı tarafından belirli bir süre sonunda yeniden alınacağının taahhüt edilmesi işlemine verilen addır. İş Bankası mobil internet bankacılığı işlemleri ile dileyen müşteriler repo talimatı verebiliyor.

İş Bankası üzerinde yatırım hesabı bulunan kullanıcılar 1 ile 45 gün arasındaki vade seçenekleri ile günlük ya da aylık repo işlemleri gerçekleştirebiliyor. Üstelik piyasa fiyatları doğrultusunda sürekli güncellenen fiyatlar eşliğinde en kazançlı oranlara sahip olunabilir. Birikimlerini repo ile değerlendirmek isteyen yatırımcılar internet şubesi, telefonla ya da banka şubeleri aracılığı ile menkul kıymetlerini repo edebilirler.

1163696-0-001.jpg

Banka şubesi aracılığı ile 5000 TL’ye varan işlem limitine, internet bankacılığından ise 500 TL’lik repo talimatı verilebilir. İş Bankası tarafından belirlenen tüm repo talimatları saat 14.00’e kadar gerçekleştirilebiliyor.

Otomatik Repo Talimatı Nedir?

Günlük repo talimatını manuel olarak yapmaya vakit bulamayan yatırımcılar otomatik repo talimatı vererek düzenli bir yatırım aracı elde edebilirler. Yatırım hesabında bulunan serbest nakdin bir kısmı ile otomatik repo talimatı vermek oldukça kolay.

Otomatik repo talimatları 1günlük, haftalık ya da aylık vadelerde verebilirsiniz. Aynı gün içinde paranın repoda işlem görmeye başlaması için 12.30 öncesinde talimatın verilmiş olması gerekiyor. 12.30 sonrasında kalan repo talimatları ise ertesi gün işlem görmeye başlıyor.

20012016-japon-hisse-001.webp

Otomatik Repo Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik repo talimatının aktif olarak gerçekleşmesi için yatırım hesabında yeteri kadar nakit bulunması gerekiyor. Hesaptaki paranın diğer yatırım araçlarına bağlı olması repo talimatı otomatik olarak verilmiş olsa bile gerçekleşmesi söz konusu değildir.

Yatırım aracı olarak repo tercih etmenin en büyük avantajı uzun vadede oluşabilecek faiz oranları riskine karşı gecelik ya da daha uzun sürelerde tasarrufların koruma altında olmasıdır.

Mobil Bankacılık ya da internet şubesi aracılığıyla birçok yatırım araçlarını aynı anda kullanmak mümkün. Doğru ve etkili bir yatırım gerçekleştirmek için günün her saati hizmet veren telefon numaraları ya da mobil uygulama üzerinden güvenli bir yatırım gerçekleştirilebilir. Düzenli ve kar oranı yüksek bir getiri için ise repo işlemi, birçok yatırımcının ortak noktada buluştuğu yatırım araçlarından biridir.

Bu haber toplam 345 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.