Repo ve Ters Repo Nedir?

Repo ve Ters Repo Nedir?

Uzun vadede güvenli işlem yapmak isteyenler için cazip seçeneklerden biri olan repo işlemleri, vadeli faiz getirisi olan işlemler arasında yer alıyor.

Repo; geri almak amacıyla elde bulunan menkul kıymetlerin satışını ifade ederken, ters repo ise uzun vadede geri satmak üzere menkul kıymetlerin alınması işlemini ifade ediyor. Repo işlemleri her yatırımcının banka ile anlaştığı kriterler çerçevesinde gerçekleşir.

Devlet tahvili ve bono gibi getirisi sabit ve yüksek olan menkul kıymetlerin önceden taahhüt edilmiş olan miktardan alınması işlemine repo deniyor. Repo işlemlerinin temelinde bankaların nakit akışlarını karşılayabilmek için yatırımcılara çeşitli menkul kıymet satışı gerçekleştirmeleri amacını kapsıyor.

rapor-511.jpg

Repo Nasıl Yapılır?

Büyük yatırımcıları yakından ilgilendiren ve cazip getirileri ile merak uyandıran reponun nasıl yapıldığı yatırımcıların en çok araştırdığı konuların başında geliyor. Aracı kurum ya da bankalar bir geceliğine müşterilerini borçlandırarak repo yapmalarına imkân sunar. Aracı kurumlar repo işlemi ile tahvil mülkiyetinin değerinin çok altında bir borçlanma ile tahvilin değerinin korunması amaçlanır.

repo-nedir-cesitleri-nelerdir-yatirimi-nasil-yapilir.jpg

Ters Repo Nedir?

Repo işlemleri repo ve ters repo olmak üzere ikiye ayrılıyor. Buna göre taraflardan biri menkul kıymetlere, diğer taraf ise nakit paraya sahip oluyor. Menkul kıymetler tarafına sahip olanlar repo, paraya sahip olanlar ise ters repo gerçekleştirmiş oluyor.

Vade süresi belli olan bir menkul kıymetin belli bir fiyat çerçevesinden tekrardan satılmak için alınması işlemlerini içeriyor. Repo ve ters repo işlemlerini yapabilmek için yatırımcıların bir aracı kurum ile çalışmaları gerekiyor.

Gecelik Repo Nedir Nasıl Yapılır?

Uzun vade içermeyen repo işlemleri kısa vadede kar etmek isteyen büyük yatırımcıları yakından ilgilendiriyor. 1 ile 30 gün arasında değişen repo vade süreleri, gecelik repo kapsamında kurumların valörlü şekilleri ile yapılabilmektedir. Bu tür işlemlerde fiyat ise repo işlemleri esnasında belirlenmektedir.

Repo ve ters repo da birçok menkul kıymet değerlendirilebiliyor. Bunlar arasında; devlet tahvilleri, hazine bonoları, banka garantisi olan bonolar, banka bonoları ve çeşitli borçlanma senetleri ile işlem yapılıyor. Reponun yatırımcılar için cazip karşılanmasındaki en önemli özellik vade süresinin yatırımcı menfaatleri doğrultusunca kısaltılmasıdır.

Bu haber toplam 216 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.