Resesyon Endişesi Uluslararası Şirketleri de Sardı

Resesyon Endişesi Uluslararası Şirketleri de Sardı

Yüksek enflasyon sorunu ile baş başa kalmış olan birçok ülkenin merkez bankası faiz oranlarını artırma çabaları içerisinde bulunuyor.

Bu şekilde artan talebi düşürme amacı taşırken, piyasalardaki resesyon durumu uluslararası şirketleri bile büyük bir endişeye sürükledi.

Teknoloji şirketleri başta olmak üzere, finans şirketleri de dahil birçok marka resesyon riskine karşı temkinli davranmak adına adımlarını daha dikkatli atmaya başladı. Olası resesyon ihtimalinden en az zararla çıkabilmek adına uluslararası şirketler personel azaltma yolunu deniyor.

Küresel piyasalarda resesyon olasılığının sıkça dile gelir olması, şirketlerin daha düşük maliyetlerle ayakta kalma çabalarını beraberinde getiriyor. Giderek sıkılaşan para politikaları resesyon krizi ile birlikte yüksek bir ekonomik krizin eşiğinde olma endişesini artırıyor. ABD Merkez Bankası da dahil olmak üzere 45 ülkenin merkez bankası yüksek enflasyonla mücadele edebilmek için faiz oranlarını artırıyor.

FED geçtiğimiz günlerde son 28 yılın sonunda ilk kez 75 puan faiz artırarak bundan sonraki süreçte te yüksek faiz oranlarına hazırlıklı olunması gerektiğinin sinyallerini verdi. Avrupa merkez bankası ise 11 yıllık aranın sonunda ilk kez Temmuz ayında faiz artırımına gidebileceklerine işaret eden açıklamalarda bulundu.

uluslararasi-sirketler-re-392-2-42.jpg

Küresel Büyüme Oldukça Yavaşladı

Borçlanma maliyetlerinin yükünü artıran yüksek faiz oranları, ekonomik büyüme de yavaşlamanın meydana gelmesine neden oluyor. Tüketiciler taleplerini baskılarken, şirketlerin büyüme oranını düşmesi, küresel bazda bir yavaşlamanın söz konusu olmasına neden oluyor.

Mevcut durumunda politika tarafında yer alanlar enflasyon karşısındaki durgunluğu normal karşılarken, Dünya Bankası ve IMF gibi finans kuruluşları ise büyüme tahminlerini oldukça düşürmüş ve resesyon krizinden tüm şirketlerin olumsuz etkilenebileceğini belirtmiştir.

vqpx-it2k0wngmgxbrbp6w.webp

ABD Resesyonun Eşiğinde

Dünya çapında en büyük ekonomiye sahip ABD bile son dönemde yaşanan enflasyon krizine karşı gardını almış durumda. Borsadaki ayı trendine girilmesi, son 22 yılda konut kredisi taleplerinin gerilemesi ve ülkenin ileri gelen perakende zincirlerindeki bilanço haberlerinin beklentilerin altında kalması, resesyon ihtimallerini güçlendiriyor.

İş dünyasından da sürekli gelen büyük bir resesyon kasırgası endişeleri, küresel piyasalardaki resesyon sürecinin hızlanmasına neden oldu. Kalemi güçlü olan birçok ekonomist ABD ekonomisindeki durgunluğun 2023 yılı itibariyle daha da yüksek etkide olacağı görüşünde.

Bu haber toplam 332 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.