SPK Haftayı Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırım Başvurularını Onaylayarak Geçirdi

SPK Haftayı Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırım Başvurularını Onaylayarak Geçirdi

Haftaya bedelli ve bedelsiz sermaye artırım taleplerini onaylama ile başlayan SPK, Demisaş Döküm e OYAK Yatırım Menkul Değerler ’in taleplerine onay verdi

Yayınladığı haftalık bültende iki bedelli ve bir adette bedelsiz olmak üzere sermaye artırım taleplerinin onayladığını belirtti. Onay verilen sermaye artırım şirketlerine ilişkin detaylar ise şu şekilde;

Demisaş Döküm (DMSAS)

Şirket kurulu tarafından karar verilmiş olan bedelsiz sermaye artırımında Demisaş Döküm, 52.500.000 TL olan öz sermayesini 47. 500.000 TL artırarak toplamda100 milyon TL’ye ulaştıracak. Bu sermaye artırımının bir kısmını iç kaynaklardan, bir kısmını ise kar payından karşılanacak.

OYAK Yatırım Menkul Değerler (OYYAT)

Bedelsiz sermaye artırımı talebine bu hafta içinde onay alan diğer şirketlerden biri de OYAK Yatırım Menkul Değerler oldu. Toplamda 300 milyona çıkarmayı hedeflediği sermayesinin tamamını iç kaynaklardan kullanarak büyütecek. Şu anda 94 milyon olan öz sermayesini 206 milyonluk artışla 300 milyon rakamına ulaştıracak.

Öncü Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı

Henüz halka arz edilmemiş olan Öncü Girişim’in de bedelli sermaye artırımına SPK’dan onay geldi. 1.500.000.000 TL değerine sahip şirket, bedelli sermayesini 500 milyon daha artırarak toplamda 2.000.000.000 Türk Lirasına ulaştıracak.

SPK kurulu yayınladığı bültende aynı zamanda sermaye artırımı için şirket tarafından ihraç edilmesi planlanan payların Doğan Şirketler Grubu Holding ve D Gayrimenkul tarafından da satın alınacağını açıkladı.

spk-20211.png

Sermaye Artırımı Nedir?

Yükselen enflasyona karşılık birçok şirket sermaye artırma yoluna gitmeyi tercih ediyor. Enflasyon karşısında küçülen şirket değerlerini muhafaza etmek ve değerlerini artırmak amacıyla şirketlerin yeni hisse senedi çıkarmasına sermaye artırımı deniyor. İki farklı sermaye artırma şekli bulunuyor. Bedelli ve bedelsiz olmak üzere iki farklı şekilde olan sermaye artırımı, SPK’ya yapılan başvurular sonucunda onaylanırsa gerçekleştiriliyor.

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Şirketlerin belirli dönemlerde bedelli olarak sermaye artırımı taleplerini Sermaye Piyasası Kurulu’na ilettiği görülüyor. Bu şekilde sermaye artırımında şirketin ortakları ya da dışardan gelen yatırımcılar tarafından sermaye artırımı söz konusu oluyor. Sermaye artırımını bu şekilde gerçekleştiren şirketlerin kazasına nakit para girişi sağlanırken, piyasaya arz edilmiş olan hisselerin fiyatları da yükseliyor. Değer kazanan şirketin hak sahipleri arasındaki paylar ise değişkenlik gösterebilir.

spk-nedir-1564747433.jpg

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Şirketler öz sermayelerini ve hisse değerlerini artırmak için bedelsiz sermaye artırımı yöntemini de tercih ediyor. Bu şekilde uygulanan sermaye artırımında hisse senetleri fiyatlarında değişiklik yapılırken, şirket değerinin aynı değerde kalması amaçlanır. Yeni hisse senedini piyasaya sunarak şirket değerini korumaya yönelik girişimde bulunan şirketler, SPK’ya yaptıkları başvuru sonucunda bu girişimlerini hayata geçirebiliyor.

Bedelsiz sermaye artırımını bedelli sermaye artırımından ayıran en temel özellik şirketin kendi iç kaynaklarını kullanarak kasasına para girişi sağlamasıdır. Bedelli sermaye artırımında sistem dışardan gelen yatırımcılar ve iç kaynaklar şirketin sermayesini artırıyor. Piyasada mevcut yeni hisse senetlerinin bulunması ise piyasadaki hareketliliğin çoğalmasına katkı sağlar.

Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımı Şirketlere Ne Fayda Sağlar?

Şirketin ihtiyacını duyduğu ek finansman kaynağı bedelli sermaye artırımı yöntemi ile gerçekleşebilir. Faaliyet hacmi genişlemekte olan her şirketin belli bir miktar sermayeye ihtiyacı daha vardır. Yeni yatırımcıların destekleri ile sermayelerini artıran şirketlerin reelde büyümeleri söz konusu olur.

Bedelsiz sermaye artırımı şirketlerin kendi durumunu çok fazla etkilemese de bulunduğu piyasayı etkileme özelliğine sahiptir. Kendi iç kaynaklarını kullanarak sermaye artıran şirketin hisse senedi fiyatları değişirken şirket değeri aynı kalır.

Bu haber toplam 337 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.