TL Gecelik Katılım Referans Getiri Oranı Borsa İstanbul Tarafından Yayınlanacak

TL Gecelik Katılım Referans Getiri Oranı Borsa İstanbul Tarafından Yayınlanacak

Borsa İstanbul tarafından gelen bir açıklamada, Türk Lirası gecelik katılım referans getiri oranı hesaplamasının başlayacağını duyurdu. Türk lirasının kısa vadeli referans getiri oranı hesabı ile finans kuruluşlarının desteklenmesi amaçlanıyor.

Alınan bu karar aracılığıyla bankalar başta olmak üzere birçok finans kurumu destek alabilecekleri bir kaynağa kavuşmuş olacak.

borsa-istanbul-1655801947.jpg

Faizsiz kazançlar getiri göstergesi olacak

Türk lirası gecelik katılım referans oranı uygulamasına geçiş faizsiz kazançları da kapsıyor. Faizin söz konusu olmayan varlık veya finans ürünleri karşılaştırma ürünü olarak kullanılabilecek. Açıklamada Borsa İstanbul taahhütlü işlemlerde gerçekleşen ve gecelik olan ve sadece TL cinsinden ödemeli sermaye piyasasındaki araçları geri alım ya da satım işlemlerindeki getiri oranı da hesaba katılacak.

22 Haziran tarihinden itibaren uygulamaya geçilecek olan bu adım, BISTECH Veri Yayın Sistemi üzerinde tüm detayları ile yer alacak.

t25-turk-lirasi-gecelik-katil-361.webp

TL Referans Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır

Finans kuruluşları ve reel sektörde yer alan şirketler için bir gösterge faiz oranı olan TL gecelik katılım referans hesaplaması, 2019 yılından beri Borsa İstanbul verileri kapsamında günlük olarak açıklanıyor. Finansal yatırım araçları için çeşitli dayanak ve karşılaştırma kıstası olarak oluşturulmuş olan bu hesaplama yöntemi, Borsa İstanbul tarafından hesaplanmaya devam edecek.

Birçok finans kuruluşu bu güne kadar TLREF’e bağlı olarak menkul kıymet ihracı gerçekleştirmiştir. Hazine aracılığıyla ihraç edilmiş olan bu senet türü, finansman türlerinin çeşitlenmesine katkıda bulunması amaçlanıyor.

TL REF Ne Zaman Açıklanıyor?

Türkiye Bankalar Birliği, TL gecelik katılım referansı oranı sistemine geçişin 1 Temmuz tarihinde olacağını açıkladı. Türk Lirası Bankalar arası Satış Oranı süreci sonrasında geçiş tarihi belirlenmiş olan TLREF, gösterge faiz oranı reformu içeriğine göre hazırlanmış maddelerden oluşuyor.

Finansal ürün sözleşmelerinde yer alan faiz oranları değişken kriterlere göre belirlenirken, referans faiz oranı da sıkça tercih ediliyor. Birçok ülke kendi para birimleri doğrultusunda referans faiz oranlarını kullanıyor. Euro için EURIBOR kullanılırken JPY için TIBOR referans faiz oranları kullanılıyor. Ulusal Çalışma Komitesi işbirliği ile yürütülen sürecin sonuna yaklaşılırken, Borsa İstanbul TLREF verilerini açıklayacak platform oldu.

Bu haber toplam 388 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.