Uzmanlar Cevapladı: ÖTV Güncellemesi Sıfır ve İkinci El Araç Fiyatlarına Nasıl Yansıyacak?

Uzmanlar Cevapladı: ÖTV Güncellemesi Sıfır ve İkinci El Araç Fiyatlarına Nasıl Yansıyacak?

Otomobil fiyatlarını ciddi oranda etkileyen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahlarında yeniden düzenleme yapıldı. Otomotiv sektörünün temsilcileri, ÖTV düzenlemesinin fiyatlara etkisini yorumladı…

Türkiye’de otomotiv sektörünün temsilcileri, ÖTV düzenlemesinin sonuçlarını değerlendirerek sıfır kilometre ve ikinci el araç fiyatlarına ne şekilde yansıyacağını yorumladı. Atılan adımı olumlu bulan uzmanlar, değişikliğin sadece sınırlı bir alanda etkili olabileceğini vurguladı. Yetkililer, ÖTV düzenlemesinin birçok modeli dışarıda bıraktığına değinerek, önümüzdeki günlerde diğer otomobiller için de yeni adımlar atılmasına yönelik beklentileri sıraladı.

ÖTV’de Yüzde 60 ve Yüzde 70 Matrahı

otv-guncellemesi-resmi-gazete-de-yayimlandi-otomobil-alacaklar-dikkat-h1295-043eb.jpg

ÖTV’de uygulanan sürpriz güncelleme, otomotiv sektörünü hazırlıksız yakaladı. Bu düzenlemeyle birlikte gündeme gelen yüzde 60 ve yüzde 70’lik matrah, markaların araç fiyatlarını güncellemek için canhıraş mesai harcamalarına yol açtı. Sektör temsilcileri ÖTV düzenlemesiyle ilgili değerlendirme yaparken, bu matrah güncellemesinin birçok modeli kapsamadığını hatırlattı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, kamuoyunda yanlış anlaşılma olduğunu söyledi. ÖTV matrah dilimlerinin düzenlenmesini olumlu bir adım olarak gören Bozkurt, “Üç kısımda uygulanan ÖTV matrah dilimlerinin beşe çıkarılmasıyla bazı segmentlerdeki sıfır otomobil fiyatlarında ÖTV güncellenmesine gidilmiştir. Ancak, bunu matrah güncellemesi olarak ifade etmek yerine matrah dilimlerinin değiştirilmesi olarak ifade etmeyi daha doğru buluyorum.” dedi.

Sıfır ve İkinci El Otomobil Fiyatlarına Etkisi

Sektör temsilcilerinden Cardata'nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, fiyatı 265 bin TL’nin altındaki otomobillerde ÖTV matrah güncellemesine bağlı bir değişiklik olmayacağını söyledi. Ancak 425 bin TL’nin altındaki otomobillerde yüzde 5 ila 10 arasında bir geri gelme olacağını söyleyen Yalçın, “Fakat, 425 bin TL’nin altında çok fazla araç yok. Dolayısıyla yerli üretim araçların daha fazla bu indirimden yararlanacağını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

ÖTV matrah ara dilimlerinin güncellenmesi ile ikinci el tarafında çok fazla değişiklik olmayacağını dile getiren Yalçın, “İkinci elde şu an hafif bir fiyatlarda geri gelme var. ÖTV matrah güncellenmesiyle birlikte yaklaşık 1 ay sonra ikinci elde gene buna bağlı hafif geri gelmeler görebiliriz.” dedi.

Bu haber toplam 397 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.