Yıllık istihdam endeksi %5,4 arttı!

Yıllık istihdam endeksi %5,4 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu, bugün İşgücü Girdi Endeksleri ile ilgili verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre inşaat ve sanayi alanındaki istihdamın artış gösterdiği belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu, bugün İşgücü Girdi Endeksleri ile ilgili verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre inşaat ve sanayi alanındaki istihdamın artış gösterdiği belirtildi. 2022’nin ikinci çeyreğinde açıklanan istihdam rakamları bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,4’lük bir artış gösterdi. Alt sektörlerde de %4,4 artış gösteren istihdamın inşaat sektöründe ise %6,3 azalış gösterdiği açıkladı.

Ticaret ve hizmet sektöründe meydana gelen istihdam artışı yüzde 8,4 olarak açıklandı. Bu dönemde en yüksek artışın olduğu ticaret sektörünün istihdam katkısının büyük olduğu görüldü. Birçok istihdam verisinde artışın meydana geldiği görülürken istihdam açısından daralma yaşayan tek gelişmiş sektörün inşaat sektörü olduğu belirtildi.

yillik-istihdam-endeksi-54-artti.webp

Çalışılan saat endeksinde %11,5’lik artış

Sanayi, inşaat ve ticaret sektörlerini kapsayan, toplamda çalışılan saatleri ele alan endeksin bu yıl artış gösterdiği görüldü. 2022 yılının ikinci çeyreğinde meydana gelen çalışılan saat endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,5 düzeyinde artış yaşadığı görüldü. Aynı zamanda alt sektörlere göre de bu verinin dağılımını açıklayan TÜİK, çalışma saatlerinin önceki yıllara göre hızlı bir şekilde artış yaşadığını açıkladı. Alt sektörlerde istihdam raporlarına bağlı olarak artış yaşayan çalışılan saat endeksinin inşaat sektöründe düşüş yaşadığı belirtildi.

İnşaat sektörü içerisindeki çalışılan saat endeksinin bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,5 azaldığı görüldü. Sanayi sektöründe yaklaşık %7,6’lık bir artış yaşayan çalışılan saat endeksi bu alanda istihdam doğrultusunda artmaya devam etti. Ticaret ve hizmet sektörlerini kapsayan çalışılan saat endeksine bakıldığında ise yaklaşık %17,3’lük bir artışın yaşadığı görülüyor. İstihdamda meydana gelen değişikliklere bağlı olarak çalışılan saat endeksinin de TÜİK verilerine yansıdığı belirtilirken bir sonraki raporun ise Kasım ayında açıklanması bekleniyor.

Bu haber toplam 204 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.