Zamlardan Sonra MTV Merakla Bekleniyordu! 2022 MTV Ödeme Tarihleri Ne Zaman? MTV İlk Taksit Ödemesi İçin Son Tarih…

Zamlardan Sonra MTV Merakla Bekleniyordu! 2022 MTV Ödeme Tarihleri Ne Zaman? MTV İlk Taksit Ödemesi İçin Son Tarih…

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Araç sahipleri 2022 yılının ilk MTV taksitini ödemek için araştırmalar yapıyor. Peki MTV ilk taksit ödemesi için son tarih ne zaman?

Türkiye’de milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleri hız kazandı. Ocak ayı devam ederken, araç sahiplerinin yakından ilgilendiği MTV konusu hakkında araştırmalar devam ediyor. Yılda 2 kere ödenen MTV taksitleri Ocak ve Temmuz aylarında gerçekleştiriliyor. 2022 MTV oranları ise aralık ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre otomobil ve arazi taşıtları grubunda 2022 yılında en yüksek MTV tutarı 62 bin 633 TL oldu. Öte yandan yeni yılda araç sahiplerinin ödeyeceği en düşük MTV ise 136.24 TL oldu. MTV ödeme tarihleri ne zaman? Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren motorlu taşıtlar vergisi ilk taksit ödemesi en son ne zamana kadar yapılmalı?

MTV Hesaplama Tablosu

12616205-728xauto.jpg

Araç sahiplerinin ocak ayı içinde ödemesi gereken MTV ilk taksit tutarının hesaplanmasında 2022 yılı MTV oranları esas alınıyor. Aralık ayında belli olan ve Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Motorlu taşıtlar vergisinde 2021 yılındaki yüzde 32.20’lik yeniden değerleme oranı yerine yüzde 25 oranı çıktı. Bu kapsamda 1-3 yaş otomobillerin 2022 yılındaki MTV’si, motor silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 1313 lira ile 1576 lira arasında değişiklik gösteriyor. 2022 yılında motorlu taşıtlar vergisi tutarlarına uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 25 olarak belirlendi.

MTV Ödemeleri Ne Zaman?

Ocak ayı MTV ödemeleri internet üzerinden kredi kartı ile ödendiği taktirde, bankalar taksit imkanı sunabiliyor. MTV ödemeleri, her sene olduğu gibi 2 taksite bölünüyor. MTV ödemelerinin ilk taksiti ocak ayında yapılırken ikinci taksiti ise temmuz ayında araç sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Ocak ayında yapılan ödemeler 1 Ocak – 31 Ocak tarihlerinde tamamlanırken, Temmuz ayında yapılacak olan ödemeler 1 Temmuz - 31 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek.

Bu haber toplam 447 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.