Emlak Vergisi Muafiyetinde Yeni Dönem! 2022’De Emlak Vergisi İadesi Yapılacak

Emlak Vergisi Muafiyetinde Yeni Dönem! 2022’De Emlak Vergisi İadesi Yapılacak

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre 2022 yılında emlak vergisi ödemesi gereken kişiler ve vergiden muaf olanlar açıklandı. Vergiden muaf olduğu halde emlak vergisi ödeyenlere ise paraları geriye dönük şekilde iade edilecek…

Gelir İdaresi Başkanlığı ve Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından her yıl belirlenen emlak vergisinde 2022 dönemi başladı. Tek evi olanlara emlak vergisinden müjdeli haber geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan listede emlak vergisinden kimlerin muaf tutulduğu belirtildi.

Emlak vergisinden muaf tutulan kişiler, 2022 yılında emlak vergisi ödemeyecekler ve daha önceden ödedikleri tutarları da geriye dönük para iadesi şeklinde alabilecekler. KDK tarafından yayınlanan ilan, emlak vergisinde vatandaşların kafalarını kurcalayan tüm soru işaretlerini ortadan kaldırdı. Emlak vergisi para iadesi konusunda emsal karara göre hareket edilecek.

Kimler Emlak Vergisinden Muaf Tutuluyor?

Kendi üzerine kayıtlı tek evi olan ve bu liste içinde bulunan vatandaşlar, sıfır oranlı emlak vergisiyle karşılaşıyor. Sıfır oranlı emlak vergisi, bu kişilerin emlak vergisinden muaf tutulduğu anlamına geliyor. Emlak vergisinden muaf oldukları halde, vergi dairesine yapılan ödemelerde para iadesi alınabiliyor. Emlak vergisi muafiyetinde para iadesi zamanaşımı 5 yıl olacak şekilde geriye dönük ödeme yapılıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı yüzde 26 olarak açıklana yeniden değerleme oranında indirim yaptı ve emlak vergisi zam oranı yüzde 13 oldu. Kendi üzerine kayıtlı konut, işyeri, dükkan, tarla, arsa, depo gibi taşınmaz malı olan kişiler emlak vergisi mükellefi olduklarından bu vergiyi ödemek durumundalar. Fakat brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konuta sahip vatandaşlardan emlak vergisi alınmıyor.

Emlak Vergisi Para İadesi Nasıl Olacak?

Emlak vergisinden muaf olduğu halde ödeme yapan vatandaşlara geriye dönük 5 senelik para iadesi yapılacak. Emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen ödeme yapan vatandaşların emlak vergisi para iadesi alabilmesi için dilekçe yazması gerekiyor. Emlak vergisinde 2.479 TL olarak dilekçe ile başvuru yapanlara 5 yıla kadar geri ödeme yapılıyor. Başvuruların evin adresinin bulunduğu belediyeye dilekçe ile şahsen yapılması gerekiyor.

Bu haber toplam 412 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.