Esenyurt Migros Depo Çalışanları İçin Us Group Açıklamada Bulundu!

Esenyurt Migros Depo Çalışanları İçin Us Group Açıklamada Bulundu!

Son dönemde iş bırakma eylemleri peş peşe gelirken, en son Migros çalışanları da iş bıraktıklarını açıkladı. Migros’un Esenyurt’ta bulunan deposunda çalışan işçiler, zam oranını yetersiz buldukları için iş bırakma eylemine başladı…

Türkiye’de 2022 yılı iş bırakma eylemleri ile başladı. Pek çok kurumsal şirket çalışanları, iş bıraktıklarını duyurarak dikkatleri üzerine çekti. Trendyol, Yurtiçi Kargo ve Yemek Sepeti çalışanlarının iş bırakma eylemlerinin ardından bir eylem daha yapıldı. Ünlü zincir market Migros’un Esenyurt’ta bulunan deposundaki işçiler iş bırakma eylemi başattı.

İşçilerin bu şartlar altında işe devam etmeme kararı almamaları ulusal basında ve sosyal medyada geniş yankı buldu. Bunun üzerine deponun yönetimini üstlenen taşeron şirket Us Grup, açıklamada bulundu. Depo çalışanları, 2022 yılında kendilerine yüzde 8 oranında zam teklif edildiğini ve bu oranı az buldukları için iş bırakma eylemi başlattıklarını ifade ettiler. Us Grup’tan bu iddialara anında cevap geldi.

Taşeron Şirketten İş Bırakan İşçilere Yanıt

direnis-size-iyi-gelecek-migros-depo-iscilerinin-eylemi-suruyor-976608-5.jpg

Migros’un Esenyurt ilçesinde bulunan deposundaki işçilerin iş bırakma eylemi üzerine deponun yönetimini üstlenen taşeron şirket Us Grup’tan beklenen açıklama geldi. İşçilerin iddia ettiği yüzde 8’lik zammın gerçek dışı olduğunu belirten şirket, “İstanbul Esenyurt'ta yer alan Us Grup olarak tarafımızdan işletilen Migros Avrupa Dağıtım Merkezi'nde yıllık %8 olduğu iddia edilen ücret artışı tamamen yanlış ve spekülasyona yöneliktir.” duyurusunu yaptı.

Depoda çalışanların sadece yüzde 15’inin asgari ücretli olduğunu açıklayan şirket şu ifadeleri kullandı: “Geri kalan tüm çalışanların ücreti asgari ücretin üzerindedir. Çalışanların 2021 yılı brüt ücretlerine, minimum 2022 asgari ücret seviyesinde olmak üzere, ortalamada %39 artış gerçekleşmiş, prim gelirleri ile beraber tüm çalışanların toplam brüt gelirleri ortalama %54 artmıştır. Tesiste çalışan tüm çalışanlarımızın ayrıca yasal ve sosyal hakları verilmektedir.”

İş Bırakanlar Hakkında Yasal Süreç Başlatılacak

Sosyal medyada geniş yankı bulan iş bırakma eylemi sonrası taşeron şirket Us Grup’tan sert açıklama geldi: “İlgili işyerinde hukuk dışı eylemlerin devam etmesi, işyerinin işgal edilmesi, operasyonun durdurulması ve zarara uğratılması anlamına geldiğinden, son verilmemesi durumunda yasal süreci başlatacağımızı bildiririz. Çalışanlarımızı bu ve benzer spekülasyonlara itibar etmeyerek kanun dışı bir eylem içinde yer almamaya ve sağduyu ile hareket etmeye davet ediyoruz.”

Bu haber toplam 949 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.